Mustafakemalpaşa Haber

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
Bu haber 03 Mayıs 2020 - 2:30 'de eklendi.

          

 Mustafakemalpaşa MHP İlçe Başkanı Nebih ALGAN

         03 Mayıs Türkçülük Günü Kutlama Mesajı

Altaylardan Tuna’ya Malazgirt’ten Kurtuluşa Bu Milleti Köklerinden Koparmayan Atalarımızın Ruhu Şad olsun.

Türk milletinin bekası için amansız mücadele veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Başbuğumuz Alparslan Türkeş ve Hüseyin Nihal Atsız başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm Türk milliyetçilerini rahmetle anıyor, Türk dünyasının ve milletimizin 3 Mayıs Milliyetçiler Gününü kutluyoruz.”

  3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ NEDİR?

Türkler için önemli bir yere sahip olan Türkçülük günü, 1944-1945 yılları arasında yaşanan süreç sonrası ortaya çıkmıştır. 3 Mayıs 1944 yılındaki duruşma sonrası bu gün anlam kazanmıştır.

Geçmişi 7 Eylül 1944 ile 29 Mart 1945’e kadar süren siyasi bir davaya dayanan Türkçülük günü, ilk defa 1945’de Tophane Askeri hapishanesinde kutlanmıştır. Her yıl 3 Mayıs’taki bu günün kutlanması üzerine, 3 Mayıs Türkçülük günü olarak ilan edilmiştir. 

Türk milleti engin kültür birikimi ve geçmişi sayesinde kutlanması doğal olan bu bayram Türkler için önemli bir bayram niteliğine sahiptir. Cumhuriyetin kuruluş dönemini takip eden yıllarda Türkçülük ideolojisinin anti Türkçülerin ve onların dış destekçilerinin büyük çaplı çatışmalarına neden olmuştur. Yaşanan çatışmaların ardından bir dizi siyasi olaylar, yargılamalar meydana gelmiştir.

Hayrettin GÖK

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER