ALTIN 474,07
DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
BIST 1.112
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 27 °C
Rüzgarlı

95 Bin 624 Öğretmene İhtiyacımız Var

16.10.2015
A+
A-
95 Bin 624 Öğretmene İhtiyacımız Var

Milli Eğitim Bakanı Avcı, “Şu anda inşaatı devam eden dersliklerimizi de hesaba katarak yaptığımız projeksiyonlara göre, 95 bin 624 öğretmene ihtiyacımız var” dedi.

AA Editör Masası’na konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şubat ayında 10 binin üzerinde öğretmen atanacağına ilişkin açıklaması hatırlatılarak, “Milli Eğitim Bakanlığının toplam öğretmen ihtiyacı ne kadardır” diye sorulması üzerine Avcı, “Mevcut koşullarda, yani sınıf mevcutlarımız aynı, derslik sayılarımız bu düzeyde kaldığı sürece, derslik sayısı derken şu anda inşaatı devam eden dersliklerimizi de hesaba katarak yaptığımız projeksiyonlara göre, bizim 95 bin 624 öğretmene ihtiyacımız var” değerlendirmesinde bulundu.

 

Şartların aynı kalmasının öngörülmediğini, zaten kalmaması gerektiğini de vurgulayan Avcı, Türkiye genelinde sınıf mevcutlarının 30’un altına düştüğünü ancak 35-40 kişilik sınıfların da hala bazı şehirlerde, İstanbul gibi büyük illerin bazı ilçelerinde olabildiğini belirtti.

 

“BÜTÜN OKULLARDA TEKLİ EĞİTİME GEÇİLECEK”

 

Tekli eğitime geçileceğini daha önce açıkladığını, bu geçişin 4 yıllık bir yasama döneminde olmasının öngörüldüğünü anlatan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bütün okullarda tekli eğitime geçmeyi planlıyoruz, ayrıca sınıf mevcutlarımızı da olabildiğince aşağıya, 30’un altına çekmeyi. 30’un altına çektiğiniz zaman öğretmen ihtiyacımız 120 bine çıkar. 24’e çektiğiniz zaman 180 bine çıkar. Her 10 kişiye bir sınıf açtığında da belki 300 bin kişiyi bulur. Önce mevcudu bir derleyip toparlamamız gerekiyor, onu yapıyoruz zaten. 10 yıldır onu yaptık, çok şükür toparladık. Şu anda mevcut 800 bin küsur öğretmenimizin, idarecilerle birlikte 900 bin öğretmenimizin yarısı bizim dönemimizde atandı. Şu anda görev yapan her iki öğretmen ve idareciden biri, son 10 yıllık AK Parti döneminde atanmıştır. Dolayısıyla toparlama sürecimizi çok büyük bir başarıyla sürdürüyoruz.

 

Derslik sayısında da aynı şekilde. Biz 2003’teki derslik sayımıza bir o kadar daha ekledik. Ama hala yapmamız gerekenler var, hala ilave etmemiz gereken derslikler var. Derslik başına düşen öğrenci sayısını 24’ün altına düşürmek için, bunun parasal karşılığı da 18 milyar liradır. Hala, 10 yıldan beri, bütçeden en büyük payı biz alıyoruz, bunları o sayede yapabiliyoruz. Önümüzdeki dönem de, inşallah öğretmen açığımızı fazlasıyla karşılamış olacağız.”

 

“MECLİS AÇILINCA KADRO TALEBİNDE BULUNACAĞIZ”

 

Milli Eğitim Bakanı Avcı, şubat atamasına ilişkin, “Elimizde netleşmiş, üzerinde bütün ilgili tarafların mutabakata vardığı bir rakam olsa bunu açıklarım” diyerek, kamuda bütün kadroların yasayla ihdas edildiğini hatırlattı.

 

Hangi kamu kuruluşunun o yıl kaç memur alacağına TBMM’de karar verileceğine işaret eden Avcı, “Meclis şu anda kapalı. Meclis açıldıktan sonra zaten bütçe hemen geliyor, bütçe kanunu vesilesiyle biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak kadro talebinde bulunacağız, olabildiğince çok kadro almaya çalışacağız” diye konuştu.

 

“ELİMİZDE BİR 10 BİN VAR, EN RAHAT KONUŞABİLDİĞİM RAKAM BU”

 

TBMM’den geçen yıl 47 bin kadroluk bir tahsis çıktığını anımsatan Avcı, verilen kadroların hemen kullanılamadığını, kadroların ne kadarının kullanılabileceğine Maliye Bakanlığı’nın karar verdiğini kaydetti.

 

Avcı, “Geçen yıl 47 bini kullanamadık, 37 bine izin çıktı. Maliye Bakanlığı, ’37 bini bu sene kullanabilirsiniz’ dedi. Biz de kullandık. Elimizde bir 10 bin var. Bunu cepte kabul ediyoruz, en rahat konuşabildiğim rakam o şu anda. Şubat için 10 bin tamam ama yeni alacağımız kadrolardan bir kısmını bunun üzerine koyacağız. Bunun ne kadar olacağı da TBMM’de belirlenebileceği için, şu anda benim Meclis iradesinin önüne geçerek ‘şunu yapacağız, bunu yapacağız’ demem doğru olmaz” ifadesini kullandı.

 

“MECLİS BİZE 50 BİN KADRO VERSE DE ŞUBATTA KULLANAMAYIZ”

 

Aşağı yukarı bir tahmini olup olmadığının sorulması üzerine de Avcı, öğretmenlere bu konuda “Bir atama daha olsaydı ben de girerdim diye arkadaşlarımızı ve yeni KPSS’ye girecek arkadaşlarımızı memnun edecek bir seviyede bir sonuç alacağımızı tahmin ediyorum” dediğini aktardı.

 

Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Şubat ataması yapacağız inşallah. 10 binin üzerine Meclis’ten çıkacak kadro neyse ondan ekleyeceğiz ama Meclis bize diyelim ki 40 bin daha verdi, 50 bin etti. Bunun 50 binini de şubatta kullanamayız. Niye? Çünkü biz KPSS ile alıyoruz. Şubatta atanacak arkadaşlarımız, geçen yıl, 2015 KPSS’den aldıkları puanlarla atanıyorlar. Buna karşılık, 2016 Temmuz’unda yeni bir KPSS yapılacak. Oraya da yeni mezun öğretmen adayları, önceki sınavlarda yeterince başarılı olamamış arkadaşlarımız tekrar girecek. Biz 2016 KPSS sonuçlarıyla da öğretmen almak zorundayız. Bu çocuklar oraya boşuna girmiyorlar. Onlar seslerini yükseltmeye başladılar, ‘Elinizdeki bütün kadroları Şubatta harcarsanız, ben sınava niye gireyim’. Dolayısıyla 2016 KPSS’sine girecek adaylarımız için de bir kontenjanı muhafaza etmek zorundayız. Şubat ve ağustos için dengeli bir dağılım yapmak durumundayız.”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık