Adaköy’ün Bitmeyen Çilesi

10.07.2020

BURSA\’nın, Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Adaköy ve Taşköprü kırsal mahallelerinden geçerek Uluabat Gölü\’ne karışan Küçükkara Deresi; kirli akması ve çevreye kötü kokular yayması nedeniyle bölgede yaşayanları isyan ettirdi. Mahalle sakinleri, derenin, Balıkesir\’in Susurluk ilçesinde yaklaşık 6 yıldan bu yana faaliyet gösteren tavuk çiftliğinin bıraktığı atıklar yüzünden kirlendiğini iddia etti. 
Üzeri yaklaşık 15 santimetrelik atıkla kaplanan derenin  siyah renge dönen suyundaki balıklar ve diğer canlılar da telef oldu. Küçükkara Deresi\’ndeki kirliliğin tarlalarını sulamada da olumsuz etkilediğini de belirten bölge sakinleri, bu kirliğine neden olan fabrika hakkındahiçbir girişimde bulunulmadığını idsdia ederke yetkililerden yardım istiyoruz dediler.

\’KÖY MEYDANINDA BULUNAN KAHVELERDE OTURAMAZ HALE GELDİK’/
Bir zamanlar temiz akan Küçükkara Deresi’nden su içtiklerini, balık tuttuklarını ve yüzdüklerini belirten Adaköy Muhtarı Vefa Dizbey, \”Bu dere 2014 yılına kadar tertemizdi. Sonra Balıkesir\’in Susurluk ilçesinde bir tavukhane kuruldu. Bu dereye en yakın fabrika burası. O fabrikadan önce deremiz tertemiz akardı, sonra giderek kirlenmeye başladı, Bu derede balık tutardık, içme suyunu bile buradan karşılardık. Şimdi bırakın balığı, kaplumbağa ve kurbağa bile kalmadı  Yetkililerden bir an önce buna çözüm getirmelerini bekliyoruz.

 Kokudan camı, kapıyı açamıyoruz. Kokudan dolayı köy kahvesinde oturamaz hale geldik. Dere sinek yayıyor, Büyükşehir ilaçlama yapıyor, ama bir türlü sinekten kurtulmuyor\’\’ dedi. 

HAYRETTİN GÖK

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.