Mustafakemalpaşa Haber

Akçapınar

Akçapınar
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 20:50 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa Söğütalan bucağına bağlı bir köy
İlçenin kuzeydoğusunda, Söğütalan bucağından 17 km uzaklıktadır. XVI. yüzyıl kadı sicillerinde adına rastladığımız köy, o tarihte Ulubat nahiyesine bağlı imiş. Çok eski bir köydür. Köyde olasılıkla, Kamila veya Aivadji adlı antik yerleşimler bulunuyordu.

Köyden çok sayıda antik yazıt çıkarılmıştır. Ulubat Gölü’nün hemen güneyindedir. Eski bir Rum köyü idi. Köyde eski bir kilise vardır. 1895 Yıllığı’na göre köy, bir bucak merkezi ve halkının tümünün Hıristiyan olduğu kayıtlıdır. 1904 yılında yapıldığı anlaşılan kilise­nin adı da Hagios Paraskeva’dır.

(H.Paraskeva Kilisesi) Mustafakemalpaşa Söğütalan, Akçapınar Köyü’nde bulunan bu caminin orijinal yapısı kilisedir. Giriş kapısı üzerindeki kitabede de camiye çevrildiği 1928 tarihi yazılıdır.
Yapı bazilika planlı olup, doğu batı doğrultusundadır. İbadet mekanı (naos) ahşap sütunlarla üç nefe ayrılmıştır. Doğu duvarında bugün mihrap olarak kullanılan yarım yuvarlak apsit ve iki yanında da birer dikdörtgen niş bulunmaktadır. Yapının güney duvarında üç basık kemerli büyük bir pencere, batıda da kare pencere, kuzey duvarında da üç basık kemerli pencereler yer almaktadır. Yapı oldukça harap durumdadır.

1928 yılından sonra camiye dönüştürülen ki­lise bugün oldukça harap durumdadır. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre 33 hane bulunan köyde, 1990 yılında 315, 1997 yılında 271 kişi yaşamaktaydı. Köyde yerlilerin dışında Yunanistan göçmenleri yaşamaktadır. 1929 yılında M.Kemalpaşa’ya bağlı iken, bu tarihte Bursa’ya bağlanmıştır. Köy yakınlarındaki Dedebayırı mevki, eski bir adak yeridir. 1924 yılında gelen Mübadele ile Yunanistan’dan gelen göçmenler tarafından yeniden kuruldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER