Mustafakemalpaşa Haber

Anaokullarında diş sağlığı uygulaması

Anaokullarında diş sağlığı uygulaması
Bu haber 10 Kasım 2015 - 20:51 'de eklendi.

Mustafakemalpaşadaki Ana Okullarında Diş Sağlığı konusunda Flor Jel uygulaması gerçekleştirildi.

 

Ülke genelinde fazlaca görülen ağız ve diş hastalıklarının, oluşmadan önlenilebilen hastalıklar grubuna girmesi ve önemli bir halk sağlığı sorunu olması nedeniyle belirli aralıklarla yapılan flor jel uygulamaları devam ediyor.

Mustafakemalpaşa toplum sağlığı merkezince yapılan açıklamada; “Ağız ve Diş sağılığı yaşamsal fonksiyonların korunması ve yaşam kalitesinin devamı açısından büyük önem taşımaktadır.Yer yüzünde yaygın olarak bulunan bir mineral olan flor bazı su kaynaklarında ve bazı gıdalarda bulunmaktadır.Bu mineral ; Dişte kaliteli bir mine oluşumuna katkıda bulunurken,bu tabaka çözünülürlüğü azaltmakta ve zararlı asitleri durdurmaktadır.Vücutta en çok kemik ve diş gibi sert dokularda biriken Flor İyonu ,uzun yıllardır koruyucu diş hekimliği alanında kullanılmaktadır.”denildi.

 

Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Dr Tamer Tekin, Hemşire İlknur Arslan Demirci, Hemşire Esin Yağcı, Ebe Sevil Gökçe tarafından İlçedeki Ana Okullarında Öğrencilere Flor Jel uygulandı. Bu uygulamada ki amaç Öğretmen ve Öğrencinin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak diş minesini güçlendirip mevcut çürüklerin çürüme hızını azaltabilmektir.” açıklaması yapıldı.

 

Yapılan eğitimlerde ağız ve diş sağlığının önemi ve bu konuda doğru tutum ve davranışın oluşturulmasının hedeflendiği belirtildi. Doğru diş fırçalama tekniği, çürük oluşturucu besinlerden uzak durulmasının önemi anlatıldı.

Aynı zamanda yapılan Flor jel uygulaması ile erken yaşta diş çürümelerinin ve kalıcı diş kayıplarının önüne geçilmesi de en önemli hedefler arasında gösterildi. Bu ve benzeri uygulamalarla gelecek nesillere ağız ve diş sağlığı konusunda farkında lığı anlatarak, önemli bir halk sağlığı sorunu olan diş çürüklerinin daha oluşmadan önce engellenmesinin hedeflendiği açıklandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by