Mustafakemalpaşa Haber

”AYŞE TATİLE ÇIKSIN” Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46’ıncı yıl dönümü

”AYŞE TATİLE ÇIKSIN” Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46’ıncı yıl dönümü
Bu haber 20 Temmuz 2020 - 11:52 'de eklendi.

Kıbrıs Barış Harekatı’

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla tarihe geçen Kıbrıs Barış Harekatı, Rum mezalimi altındaki adayı 46 yıl önce barışa kavuşturdu. Türk Silahlı Kuvvetleri 498 şehit verdi. Kıbrıs Türk tarafından ise 70’i mücahit, 270 kişiyi can verdi.

Kıbrıs, 1571’de Osmanlı Devleti tarafından fethedildi. 300 yıldan uzun süre Osmanlı toprağı oldu. Ancak 93 Harbi’nde Osmanlı’nın Ruslara yenilmesiyle her şey değişti.

İngiltere’nin desteğini almak isteyen Osmanlı, 1878’de Berlin Antlaşması’nı imzaladı. Bu antlaşmaya göre ada toprağı Osmanlı’da kalacak ancak idari kontrol İngiltere’de olacaktı.

Kıbrıs, tarih boyunca birçok medeniyetin bir arada yaşadığı bir ada olmuştur. Kıbrıs, hiçbir dönemde bir milletin veya bir devletin, sadece kendi dininden veya ırkından olanlara yaşama hakkı tanıdığı bir ada olmamıştır. Bunun her denemesi, Ada’da büyük karışıklıklara yol açmıştır. Halen yürütülen “Kıbrıs Görüşmeleri”nin  “Annan Planı” ile hayata geçirilemeyen kaos ortamına ve Türklerin asimilasyonuna zemin hazırlamasına engel olunmalıdır.

Büyük önder Atatürk’ün ifade ettiği gibi Kıbrıs, stratejik olarak ve Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Adadaki Türk varlığının korunması, Türkiye açısından hayati öneme sahiptir. Kıbrıs kaybedilirse, Türkiye nefes alamaz hale gelecektir. Doğalgaz ve petrol boru hatlarının İskenderun körfezine kadar uzanması, bölgenin ve Kıbrıs’ın stratejik önemini bir kat daha artırmaktadır. Kıbrıs konusunda, bölgenin stratejik önemini yansıtan birçok jeopolitik hesabın yanı sıra Doğu Akdeniz’deki doğal gaz yataklarının küresel güçler tarafından kullanılması da etkili olacaktır.

20 temmuz 1974 Kıbrıs Barış harekatnin yıl dönümü . Üzerinden 46 yıl geçmiştir … Adaya hâkim olan Akdeniz’e hakim olur …. Cennet mekân Başbuğ Alparslan Türkeş de Kayserili bir Ailenin evladı olmasına mutakip Kıbrıs Doğumludur ….RUHLARI ŞAD OLSUN

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER