Mustafakemalpaşa Haber

Ayvaini Mağarası

Ayvaini Mağarası
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 21:41 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa ilçe merkezine yaklaşık 30 Km. kuzeybatısında Doğanalan Köyü yakınlarında başlayan mağara 5, 5 Km. sonra Bursa, Ayvaköy civarında sonlanmaktadır. Her iki yönden girişi bulunan Mağara, girişlerinin sarp olması nedeniyle turizme kapalı olmakla beraber profesyonel dağcı ve mağaracılar tarafından tercih edilebilir. İçinden geçen Karadonlu deresi mağara boyunca 60’dan fazla irili ufaklı gölet oluşturmuştur. Her adımda mağarayı süsleyen sarkıtlar, dikitler ve travertenler birer doğa harikasıdır.

Ulaşım: Mağaranın Doğanalan köyü yakınlarındaki başlangıç kısmına Mustafakemalpaşa ilçesinden 17 km uzaklıktaki Söğütalan köyünün yolu ile ulaşılır.

Doğanalan Köyü Söğütalana yaklaşık 12 km uzaklıktadır. Mağaranın başlangıç kısmına ulaşabilmek için, Doğanalan köyünden kuzeydoğu yönüne giden stabilize yoldan yaklaşık 2 km ilerlemek gerekir.

Ayvaini Mağarasına Nasıl Gidilir?

İzmir ve İstanbul tarafından gelecek olanlar için: Bursa istikametine doğru yola çıktıktan sonra Susurluk Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerini direk olarak geçiniz. Bursa Karacabey köyünün 30. Kmsine ulaştıktan sonra Baş köy yoluna doğru yoldan ayrılınız. Daha sonra Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü gelecektir. Bu köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km daha gidip tekrar sola döndükten sonra eğimli bir yer gelir. Bu eğimli böle Ayva Köyü’dür. Ayva Köyü’ne geldiğinize göre artık Ayva ini Mağarası’nı bulabilirsiniz. Bursa’dan mağaranın uzaklığı 47 km kadardır

 

Ankara tarafından gelenler için: Eskişehir Bursa karayoluna çıkıp Bozüyük mevkiinden otoyola çıktıktan sonra Karacabey’e doğru 20 km kadar ilerleyiniz. 20 km kadar sonra Baş köy yoluna doğru ayrılınız Fadıllı ve Akçalar köyünü geçtikten sonra köprü üzerinden geçtikten hemen sonra sola doğru yoldan ayrılınız 5 km kadar ilerledikten sonra tekrar sola doğru ayrılınız. Daha sonra ayva köyü karşınıza çıkacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER