ALTIN 785,16
DOLAR 13,6851
EURO 15,5266
BIST 1.910
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 20 °C
Çok BulutluBAL-GÖÇ’de nöbet değişimi

29.09.2020
A+
A-
BAL-GÖÇ’de nöbet değişimi

* BAL-GÖÇ koltuğunu devralan Hüseyin Arslan, derneğin yeni dönemde toplumu kapsayan çalışmalarla daha aktif bir faaliyet yolu izleyeceğini açıkladı.

Bursa Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Mustafakemalpaşa Şubesi Başkanlığı’na Hüseyin Arslan atandı.

Balkanlardan göç eden ve Balkanlarda yaşamlarını sürdüren soydaşların kültürlerini yaşatmak, aralarındaki sosyo-ekonomik dayanışma ve gelişmeyi sağlamak amacıyla 1985 yılında, kamu yararına çalışan dernek statüsüyle Bursa’da kurulan BAL-GÖÇ’ün 10 temsilciliğinden biri olan Mustafakemalpaşa’da nöbet değişimi yaşandı.

Bir dönemdir Mustafakemalpaşa BAL-GÖÇ’ün başkanlığını yürüten Şemseddin Çelik’in görevden ayrılmasının ardından derneğin yeni başkanı, kurucu üyelerden Hüseyin Arslan oldu.

1985 yılından bu yana BAL-GÖÇ üyeliği yapan Hüseyin Arslan, Balkanlarla Türkiye arasında artan ilişkilerin bu büyük platforma yeni sorumluluklar yüklediğini, bu amaçla yeni dönemde Mustafakemalpaşa’da daha etkin çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

‘BAL-GÖÇ büyük bir ailedir’

Covid-19 pandemisi dolayısıyla ertelenen kongre sürecini Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydeden BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan;

“ BAL-GÖÇ büyük bir ailedir. 35 yıl önce Bursa’da merhum Mümin Gençoğlu öncülüğünde kurulan derneğimiz; Bulgaristan’dan Makedonya’ya Romanya’dan Bosna-Hersek’e kadar Türkiye’de dâhil 9 Balkan ülkesini temsil ediyor. Bursa, Balkan ülkeleri ile iletişimde öncü bir şehir. Başta Bursa olmak üzere Mustafakemalpaşa’mızda da Balkan göçmeni birçok aile bulunuyor. Yeni dönemde, kamu yararını daha fazla gözeterek, birliğimizden güç alarak yaşadığımız şehre değer katacağız. Kültürümüzü daha geniş kesimlere ulaştırmak hedefindeyiz. Gençlerimizi ve kadınlarımızı daha fazla bu çatının altında görmek istiyoruz. Bununla birlikte eski göçmenleri tespit etme konusunda daha etkili çalışmalar yapacağız. Ayrıca sosyal ve kültürel faaliyetlere hız vererek Balkan göçmenleri camiası arasında güçlü bir köprü olacağız. İnşallah hep birlikte Mustafakemalpaşa’da BAL-GÖÇ için yeni ve güçlü bir sayfa açacağız. Bu vesileyle bugüne kadar derneğimiz şubesine emeği geçen başkanlarımız Şakir Sayan, Coşkun Bayramoğlu ve Şemseddin Çelik ile birlikte üyelerimize şükranlarımı sunuyorum ” dedi.

‘Mesnetsiz ifadelerden kaçınılmalı’

ORSAM Başkanı ve İ.Ü. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın bir tv kanalında sarf ettiği “Balkan göçmenleri Türk değildir, Türkleşmiştir” sözlerini de gündemine alarak tepki gösteren BAL-GÖÇ Şube Başkanı Hüseyin Arslan, Gazi Mustafa Kemal’in ‘Muhacirler kaybedilmiş toprakların aziz hatıralarıdır’ sözünü hatırlatarak, Balkan camiasını yaralayan bu ifadeleri şiddetli bir şekilde kınadığını dile getirdi.

Arslan; “ Rumeli coğrafyası Osmanlı Devleti’nin anavatanıdır. 93 Harbi’nden Balkan Savaşları’na, 1. Dünya Savaşı’ndan Soğuk Savaş yıllarına kadar milyonlarca soydaşımız bu coğrafyadan, yaşadıkları evlerinden, yurtlarından büyük acılar yaşayarak Anadolu’ya sürüldü. Balkan göçmenleri nasıl ki Osmanlı’nın harcıysa Türkiye Cumhuriyeti’nin de harcıdır. Devletimiz; son yıllarda gerek ekonomik, sosyal ve kültürel gerekse de diplomatik çalışmalarla Rumeli coğrafyası ile gönül köprülerini daha da güçlendirdi. Bu tür ifadeler, tarihsel gerçeklere aykırı olduğu gibi birlik ve beraberliğimize gölge düşüren söylemlerdir. Bunlardan uzak durmak gerekir” diye konuştu.

Hüseyin Arslan kimdir?

1961 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali şehrine bağlı Koşukavak ilçesi Almalıdere Köyü’nde doğan ve 1977 yılında bölünmüş aile statüsünde Türkiye’ye göç eden Hüseyin Arslan, Anavatan Partisi’nin her kademesinde görev yaptıktan sonra bir süre partinin ilçe başkanlığını da yürüttü.

Başta Mustafakemalpaşa Spor Taraftarlar Derneği Başkanlığı ve kulüp yöneticiliğinin yanı sıra birçok STK’da görev yapan Arslan, 35 yıldır dekorasyon alanında esnaflık faaliyetinde hizmet veriyor.

Hayrettin GÖK

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.