Mustafakemalpaşa Haber

Bugün Günlerden Hasan Tahsin Direnişin İlk Kurşunu 15 Mayıs 1919

Bugün Günlerden Hasan Tahsin Direnişin İlk Kurşunu 15 Mayıs 1919
Bu haber 15 Mayıs 2020 - 3:20 'de eklendi.

KURTULUŞ MÜCADELESİNİN SEMBOL İSMİ HASAN TAHSİN İlk Kurşun

İzmir’in işgali düşüncesi 1919’un Şubat ortalarında Yunanistan başbakanı Venizelos’un önerisiyle, İngiltere başbakanı Lloyd George tarafından ortaya atıldı. ABD başkanı Wilson bu öneriye önce kesinlikle karşı çıktı, ancak 25 Mart olayında daha esnek bir tavrı benimsedi. 7 Mayıs’ta İngiltere, ABD ve Fransa, Yunan donanmasının İzmir’e gönderilmesinde hemfikir oldular. Karar 15 Mayıs’ta uygulandı.

Hasan Tahsin’in işgal askerlerine sıktığı ilk kurşun, Türk Kurtuluş mücadelesinde diğer yerlere de örnek teşkil etti. Aydın ve Balıkesir’de işgale karşı direniş baş gösterdi. Çerkez Ethem Yunan işgaline karşı efeleri toparladığı gün Demirci Mehmet Efe ayağa kalkarak; “Bir genç (Hasan Tahsin) düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer!” demiştir.

Bugün 15 Mayıs İzmir’in işgali. 15 Mayıs sabahı İzmir rıhtımına Yunan kuvvetlerine ilk kurşunu sıkan ve ardından şehit olan Hasan Tahsin’in ölüm yıl dönümü. 15 Mayıs 1919’da başlayan İzmir’in işgali, 9 Eylül 1922’de Türk Ordusunun kente girmesi ile son buldu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER