Mustafakemalpaşa Haber

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Çakallar

Bu bilgi 30 Ağustos 2018 - 22:03 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.
Çakallar

Çakallar, Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir.
İlçenin güneydoğu­sunda, Devecikonağı bucağına 18 km uzaklıktadır. Köy yakınlarında Sivri mahallesiyle Karanlıkdere mahallesi vardır. Karanlıkdere mahallesi yanında ise Emet Çayı kenarında Aliova adlı bir yerleşim vardı. Yakınlarında akan Alev deresi de Aliova’dan gelmiş olmalıdır. 1895 Yıllığı’na göre 27 hanenin yaşadığı köyde 1927 yılında 224, 1990 yılında 547, 1997 yılında 264 kişi yaşamaktaydı. Yörük köyüdür.

Köy halkı Bursa, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya yörelerinde kalabalık bulunan ve Osmanlı’nın da kurucusu olan Karakeçili yörüklerindendir. İlçemize bağlı Alacaat, Killik, Kocakoru, Körekem, Ömeraltı, Çakallar, Şehriman, İncealipınarı, Doğanpınar, Korubaşı, Ağaçlı, Uğurlupınar, Eskikızılelma, Yaylaçayır köyleri de aynı aşiretten olup akrabadır. Bursa’da 60 civarında Karakeçili mahallesi vardır. En fazla Karakeçili mahallesi Mustafakemalpaşa’da bulunmaktadır (14 köy)

Mahallede yağlı güreş geleneği, yağlı güreş pehlivanlıgı cok meşhurdur. Her yıl Geleneksel Bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi ve dağ havası etki alanı içerisindedir.

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasından dolayı taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin evlerde içme suyu şebekesi mevcuttur fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.

Etiketler :
DİĞER YAZILAR
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by