Mustafakemalpaşa Haber

Çardakbelen

Mustafakemalpaşa Çayı’nın “U” biçimindeki bir kıvrımında yer alır. Zamanla boşalan köy, 1880’li yıllarda Rumeli’den gelen 47 hane göçmen tarafından yeniden kurulmuştur.

Çardakbelen
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 22:14 'de eklendi.

Çardakbelen Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir mahalledir. Çardakbeleni ve Çardakbeli olarak da anılmıştır. İlçenin güneydoğu­sunda bulunan köy, ilçe ile Devecikonağı bucağı arasındadır. Kadı sicillerinde Lala Şahin Paşa’nın medresesinin vakıfları arasında gös­terilen Çardak adlı köy bu köy olmalıdır. M.Kemalpaşa Çayı’nın “U” biçimindeki bir kıvrımında yer alır. Zamanla boşalan köy, 1880’li yıllarda Rumeli’den gelen 47 hane göçmen tarafından yeniden kurulmuştur. Köyde eski gömüt taşları vardır. İlçeye 13 km uzaklıktadır. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre 99 hane bulunan köyde, 1927 yılında 522, 1990 yılında 482, 1997 yılında 330 kişi yaşamaktaydı. Balkan Göçmeni köyüdür. Bütünşehir yasası ile köy statüsünden çıkarılıp mahalle olmuştur.

Bulgaristan Varna Türkleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER