Mustafakemalpaşa Haber

Depremi tahmin etmek mümkün mü? Japonlar ilki deneyecek

Depremi oluşturan kıtaların hareketini, volkanik yapıları daha iyi anlamak isteyen Japon bilim insanları Havai açıklarından 10 kilometre sondaj yapacak.

Depremi tahmin etmek mümkün mü? Japonlar ilki deneyecek
Bu haber 12 Nisan 2017 - 4:35 'de eklendi.

“Mantonun tam olarak yapısını bilmiyoruz, sadece bazı kayaları görebildik.” Natsue Abe, JAMSTEC

Sondajın denizden yapılmak istenmesinin nedeniyse karadaki manto kalınlığının onlarca kilometreye ulaşıyor olması. Oysa okyanustaki maksimum derinliğin en fazla 6 km olduğu sanılıyor.

Havai dışındaki diğer aday noktalar, derinliği daha az olmasına rağmen ilk etapta tercih edilmeyen Meksika ve Kosta Rika. Çünkü bu iki noktadaki kabuk ve manto arası sıcaklık Havai’ye göre çok daha fazla ve işlemi zorlaştırıyor. 

Projenin toplam maliyeti ise yaklaşık 60 milyar Yen, yani 600 milyon dolar ($) civarında. Petroloji alanında uzmanlaşan Kanazawa Üniversitesi profesörü Susumu Umino, projenin finansal kaynağıyla ilgili çözülmesi gereken bir takım sorunlar olsa da çok büyük aşama kaydedildiğini belirtiyor.

DÜNYA’NIN MERKEZİNDEKİ GİZEMLİ MADDE BULUNDU!

Depremin önceden tahmin edilerek can kaybının da önlenmesine yönelik çalışmalarda çığır açabilecek projenin sonucu merakla bekleniyor. Şu ana kadar en erken deprem uyarı sistemi, en fazla 1 dakika öncesine dek tahminde bulunabiliyordu.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’nde kurulu olan sistem yakın zamanda 38 milyon $ yatırımla Oregon ve Washington’a da kurulmuştu. Sistemin senelik bakım ve işletme maliyeti ise 16 milyon dolar. 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER