ALTIN 457,46
DOLAR 7,6275
EURO 8,9107
BIST 1.120
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 29 °C
Parçalı Bulutlu

Derede Denetim Yok

14.07.2016
A+
A-
Derede Denetim Yok

Mustafakemalpaşa deresinde yasak ve bilinçsiz balık avcılığı devam ediyor.

İlçeyi ortasından ikiye bölen Kirmasti deresi, ilçeye ayrı bir güzellik kattığı kadar, ilçedeki çiftçiliğinde can damarını oluşturuyor. Çiftçilerin can suyu olan Kirmasti deresi, aynı zamanda amatör balık avcılığını hobi olarak yapanlarında, uğrak yeri oluyor.
Bazen düzensiz akan dere yüzünden suyun ortasında kalan balıkçılar düzensiz akan su kadar, yasal olmayan av yöntemleriyle bilinçsiz avlanan balıkçılardan da şikayetçiler.
Tırıvırı yada Paraşüt denilen; Bir olta ipi ucuna bağlı olarak kullanılan, çeşitli ebattaki misina ağ parçalarından imal edilmiş ve misinadan yapılmış olması nedeniyle kolayca kopup yıllarca suda kalabilen, bu özelliği nedeniyle doğal yaşama büyük tehdit oluşturduğu için kullanılması kesinlikle yasak olan bu ağlarla avlanan, yasak zamana, yasal limit ve boy sınırlarına uymayan kişilerden şikayetçi olan Amatör Balıkçılar denetimsizlik yüzünden her geçen gün sayıları artan bu kişilerden muzdaripler.
Mustafakemalpaşa deresinde, çevre göl ve göletlerde avlanan Amatör Balıkçılar ise şikayetlerini şu şekilde dile getiriyorlar. ‘Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğine Amatör balıkçılık deniliyor. Amatör balıkçılar, günlük av limitlerine, yasak zamanlara ve boy sınırlamalarına uymak zorundalar. İlçemizin kanayan yaralarından biri olan bilinçsiz balık avcılığı yüzünden İlçenin içinden geçen derede balık popilasyonu geçmiş yıllara nazaran gün geçtikçe azalmakta ve maalesef herhangi bir önlem alınmamaktadır.
Örnek vermek gerekirse; Türkiye genelinde en çok tırıvırı kullanılan ilçe maalesef ilçemiz, hatta civar ilçelerde bunların satışı yasak olduğu için ilçemize gelip bu yasal olmayan av gerecini buradan temin ediyorlar. Türkiye Amatör Balıkçılarına Mustafakemalpaşa ilçesi dediğinizde ilk akıllarına gelen şey, tırıvırı kullanımı oluyor. Tırıvırı denilen ve yasal olmayan bu ekipman kullanıldığında, deremizin dip yapısından dolayı dere içerisinde bir yere takılıp kopuyor. Misinadan mamul olduğu için yüzlerce yıl çürümeden derede hayalet ağ olarak balık avlamaya devam ediyor. Öyle ki bu şekilde kopmuş ağı görmeyen ve bu ağa takılan balıklar açlıktan ağda ölüyorlar, çürüyorlar, kılçıkları bile çürüyor fakat avcılığından hiç bir şey kaybetmiyorlar. Ayrıca bulundukları yere çok güçlü tutundukları için, yasal yöntemlerle balık avcılığı yapan amatör balıkçılarında ekipmanlarının kopmasına sebep oluyorlar. Bu şekilde dereden çıkartılan ağlarda, onlarca iğne ve kurşun bulunduğunu ayrıca çürümüş, çürümeye başlamış, açlıktan ölmek üzere olan ve yeni yakalanmış balıklar bulunduğunu görüyoruz. Özellikle sulama regülatör kapakları kapandığında derede hiç su akmadığı için, bütün balıklar suyun havuzlar oluşturduğu bölgelerde toplanıyorlar, balıkların bu sıkışıklığından yararlanmak isteyen amatör yada sportif balıkçı diyemeyeceğimiz kişilerse, yasak olan tırıvırı ağlarıyla bu durumdan faydalanmak istiyorlar.
Bir diğer husus ise, yasal zamanlara, kilo ve boy limitlerine uymamak. İlçemizden geçen derede, çevre göl ve göletlerde Nisan ayından itibaren Turna avlamak, Haziran ayının 15’inden itibaren de sazan ve yayın balığı av yasağı sona eriyor. Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’e göre limitler ise, Turna boy limiti 40 cm ve günlük av miktarı kişi başı en fazla 5 adet, Sazan boy limiti 40 cm ve günlük av miktarı kişi başı 5 adet, Yayın balığı boy limiti 90 cm ve günlük av miktarı bir adetle sınırlıdır. Boy limiti olmayan balıklarda ise günlük en fazla 5 kilogramlık bir limit söz konusudur. Bu limitlere uymayanlara, her limit aşımı için ceza kesilir. Yani günlük yasal limiti bir adet olan yayın balığından boy limitlerine uygun olan iki adet tutmuşsanız bir adet limit aşımı için ceza yersiniz. Birde boy limitinin altında balık tutmuşsanız, hem limit aşımı için hem de limit altı balık tuttuğunuz için iki katı ceza yersiniz. Eğer bu balıkları tuttuğunuz av aracı yasal bir av aracı değilse birde onun için ceza yemeniz söz konusudur.
İlçenin içinden geçen derede, Uluabat Gölünde, diğer göl ve göletlerde maalesef bilinçli avcılık çok azdır ve bir denetimsizlik söz konusudur. Bilinçli olarak avlanan Amatör Balıkçılar, tebliğe aykırı balıkçılık yapan şahısları şikayet ettiğinde ise, o kişilerle karşı karşıya gelmektedirler. Cezaların ağırlığından dolayı kolluk kuvvetleri ceza kesmek istememekte, bunun sonucu olarak ta yasal olmayan avcılık her geçen gün artmaktadır. Amatör balıkçılar olarak isteğimiz yasal olmayan av malzemelerinin satışının denetlenmesi, yasal araçlarla avlanmak isteyenlerin, yasal boy ve ağırlık limitlerine uymaları için gereken denetimlerin yapılmasıdır. Yapılan şikayetler maalesef yerinde ve zamanında değerlendirilmemekte, konuyla ilgili muhatap bulunmamaktadır. Özellikle herkesin gözü önünde şehir merkezinde yapılan yasal olmayan avcılık, balık tutmaya yeni heves eden çocuklarında göreceli olarak kolay ve sportmence olmayan bu avcılık türüyle tanışmalarına yol açmaktadır. Bu şekilde bilinçsizce avlanmaya devam edildiği taktirde, balık nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yetkililerden denetimlerini sıklaştırmalarını, yasal olmayan avcılığın ve av aletleri satışının önüne geçilmesini talep ediyoruz.’

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.