ALTIN 465,17
DOLAR 7,6699
EURO 8,9646
BIST 1.096
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 27 °C
Parçalı Bulutlu

Devlet Hastanesinde ilkler devam ediyor

23.05.2016
A+
A-
Devlet Hastanesinde ilkler devam ediyor

Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesinde ilk defa Laporoskopik Histerektomi(Kapalı Rahim Ameliyatı) gerçekleştirildi.

Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine kontrol amacıyla başvuran H.B isimli hastadan smear testi alınmış, patoloji uzmanı Uzm.Dr. Tufan YILMAZ tarafından Rahim Ağzı Kanseri için riskli bulunarak ameliyat kararı verilmiş ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Fatih KESKİN tarafından ilk defa Laporoskopik Histerektomi(Kapalı Rahim Ameliyatı) gerçekleştirildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından yapılan açıklamada “Bu ameliyat yöntemi hastanın daha hızlı iyileşmesini sağlamakta ve daha az ağrılı olmaktadır. Hastanede kalma süresi oldukça kısaltmakta ve hasta kısa sürede olağan hayatına geri dönmektedir.”ifadelerine yer verildi.

Histerektomi Nedir?

Rahmin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Kadın hastalıkları ve doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. Histerektomi nedenlerinden bazıları şunlardır:
Myomlar(rahmin düz kasından gelişen iyi huylu urları)
Endometriozis
Anormal kanama
Uzun süren, uygulanan tedavilere yanıt alınamayan rahim kaynaklı ağrılar
Rahim sarkması
Kanser
Rahim alma ameliyatları yumurtalık ve tüplerin alınmasını içermez. Alınmalarını gerektirecek bir hastalık olması halinde bu organlar da alınabilir (salpingo-ooforektomi).

Histerektomi Tipleri

Ameliyatın tipi muayene bulgularına, ameliyata neden olan hastalığa ve doktorun seçimine bağlı olarak değişir.
Abdominal Histerektomi (Rahmin karından çıkarılması): Alt karın bölgesinde rahme ulaşmak için ciltten başlayan bir kesi yapılır. Rahmin büyüklüğü ve ameliyatın yapılış nedenine bağlı olarak kesi yatay veya dikey olabilir. Karından yaklaşım diğer histerektomi tiplerine göre daha uzun iyileşme zamanı gerektirir. Bununla beraber bazı avantajları da vardır. Bu tip histerektomide doktor, rahim ve diğer bazı karın içi organları daha iyi görüp değerlendirebilir. Özellikle büyük urlarda, kanser şüphesinde iyi bir yoldur.
Vaginal Histerektomi (Vagen yolu ile rahmin çıkarılması): Bu yöntemde karnınızda kesi olmaz. Kesi vagen içinde olduğu için iyileşme zamanı karından yapılan histerektomiden daha kısadır.
Laparoskopik Histerektomi: Ameliyatın kısmen veya tamamen laparoskop denilen aletin aracılığı ile yapılmasıdır. Laparoskop ışıklı, mercek sisteminden oluşan, ince bir alettir. Küçük bir kesi ile (genellikle göbek çevresinden) karna sokulur. Doktor hastanın karın içi organlarını laparoskop yardımı ile büyütülmüş olarak ekranda görür. Ameliyata yardımcı aletlerin sokulması için birkaç küçük kesi daha yapılır. Operasyon süresi karından ve vaginal yolla yapılan histerektomilere göre daha uzun, hastanın iyileşme dönemi daha kısadır.
Histerektomi Öncesi Yapılacaklar
Ameliyata hazırlık için sizden bir takım tetkikler istenecektir (kan, idrar, akciğer filmi, kalp grafiği –EKG– gibi).
Yine hazırlık aşamasında rahim içinden parça alınabilir.
Ameliyattan bir gece önce ve/veya ameliyat sabahı lavman yapılabilir.
Enfeksiyonu önlemek amacı ile antibiyotik yapılır.
Ameliyat sırasında ve sonrasında gerekli sıvıların verilebilmesi için el üzeri veya koldan damarınıza plastik iğne takılır.
Ameliyat sırasında rahat olabilmeniz için durumunuza göre genel (uyuyarak) veya bölgesel (belden) anestezi uygulanır.
Sizin durumunuzu izleyebilmemiz, sıvı miktarını ayarlayabilmemiz için idrar torbanıza ince bir tüp (idrar sondası) yerleştirilir.

Riskler

Genel olarak büyük cerrahi girişimlerde görülebilen risklerdir. Bunlar:
Toplar damar veya akciğerlerde pıhtı gelişimi veya buralara pıhtı atması (venöz tromboz, tromboemboli)

Enfeksiyon

Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama
Ameliyat alanına komşu organlarda (idrar torbası, idrar yolları, barsaklar gibi) yaralanma
Ameliyat sonrası barsaklarda tembellik (ileus, subileus)
Anesteziye ait sorunlar
Yumurtalıklarınız çıkarıldı ise menopoz
Ölüm

İyileşme

Histerektomi olan hastalar birkaç gün hastanede kalırlar. Hastanede kalış süresi ameliyatın tipine, ameliyat sırası veya sonrasında bir sorun gelişip gelişmediğine göre değişir.
Ameliyat sonrasında mümkün olduğunca erken yürümelisiniz. Yürümek kan dolaşımınızın düzenlenmesini sağlayacağı gibi, toplar damarlarınızda pıhtı gelişiminin önlenmesine de yardımcı olacaktır. Risk grubunda iseniz pıhtı gelişiminin önlenmesi için size ayrıca ilaç tedavisi de verilecektir.
Ameliyattan sonraki birkaç gün ağrılarınızın olabileceğini bilin. Dinlenmek iyileşmenizi hızlandırır. Doktorunuzun ek önerisi yoksa ameliyat sonrasında altı hafta boyunca vagene hiçbir şey uygulamayın (duş, cinsel ilişki, tampon gibi), ağır kaldırmayın, ağır işler yapmayın. Altı haftanın bitiminden önce kendinizi iyi hissetseniz dahi doktorunuzun kontrolü ve önerileri olmadan tersi davranışlarda bulunmayın.

 

İyileştikçe hafif fiziksel uğraşlar, spor yapmak, araba kullanmak gibi aktivitelerinizi yavaş yavaş artırabilirsiniz.
Histerektomi olmanız jinekolojik açıdan artık rutin kontrollerinizin olmayacağı anlamına gelmez. Rahim ağzınız duruyorsa veya kanser-kanser öncüsü bir hastalık nedeni ile histerektomi oldu iseniz Pap-test taramaları devam edecektir.

Histerektominin Etkileri

Histerektomi ruhsal ve fiziksel olarak sizi etkileyebilir. Bu etki kısa veya uzun süreli olabilir.
Fiziksel Etkiler: Histerektomi sonrası adet görmeyeceksiniz. Yumurtalıklarınız duruyorsa hormon salgılamaya devam eder, ancak rahminiz olmadığından artık gebe kalamazsınız. Menopozdan önceki dönemde iseniz ve yumurtalıklarınız alındı ise hormonların ortadan kalkmasına ait etkiler (menopoz bulguları) görülür. Yaşınız 45’in altında ve yumurtalıklarınız alındı ise erken osteoporoz (kemik erimesi) açısından risk altında olabilirsiniz. Doktorunuzun menopozal yakınmalarınız ve osteoporozun önlenmesi açısından önerileri olacaktır.
Ruhsal Etkiler: Birçok kadın, rahmin kaybedilmesine ruhsal tepkiler verir. Bu tepkilerin boyutu, süresi bazı etmenlere bağlıdır ve kadından kadına değişir. Bazı kadınlar artık çocuk sahibi olamayacaklarından depresyona girer. Bazı kadınlarsa ameliyata neden olan yakınmalarının ortadan kalkmasından dolayı kendilerini hafiflemiş hissederler. Olumsuz etkiler süreklilik gösterirse doktorunuzdan yardım istemelisiniz.

Cinsel Etkiler:

Bazı kadınlar histerektomi sonrası cinsel yaşamlarının değiştiğini ifade ederler. Rahim çıkarıldığı için orgazm sırasında rahmin kasılması olmayacaktır. Histerektomi sonrası gebelik korkusu, ağrı, aşırı kanama olmaksızın cinsel ilişki birçok kadını mutlu etmektedir. Yumurtalıklar alınmadı ise hormon salgılamaya devam edeceklerinden vagen ve dış cinsel organlar histerektomiden etkilenmezler. Eğer yumurtalıklar rahimle beraber alındı ise cinsel ilişki sırasında vaginal kuruluk sorun olabilir. Östrojen veya diğer kayganlaştırıcılar kuruluğu önleyebilir, doktorunuza başvurunuz.

Sonuç Olarak…

Histerektomi rahim ile ilgili sorunların tedavisinin sadece bir yoludur. Unutulmamalıdır ki histerektomi büyük cerrahi bir girişimdir. Ameliyata karar vermeden önce, kendi durumunuzu, diğer tedavi seçeneklerini, histerektominin sizi nasıl etkileyebileceğini bir kez daha düşünün.
Bazı durumlar için diğer tedavi seçenekleri uygun iken, bazılarında en iyi seçenek histerektomidir. Bu kararı vermede doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Smear testi (CVS) nedir?

Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.
Smear testi (‘Smir’ olarak okunur) ; (rahim ağzından) cam üstüne ince yayma, rahim ağzından sürüntü alma, CVS (Cervico- vaginal smear testi), PAP testi veya PAP smear testi gibi isimlerle de anılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık