Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

22.04.2021
Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Değerli okurlar bugün sizlere 23 nisan kuruluş ve kurtuluşumuzdan biraz bahsedeceğim. Tarihi bir yazıdan alıntı yaparak size aktarıyoruz…

Çok kıymetli kurtuluş mücadelesini veren Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Mondros ateşkes antlaşmasından sonra aldıkları ulusalcı kararlarla bizlere bugünümüzü sağlamıştır.

Anadolu ‘yu emperyalist devletlerin işgalinden kurtarmak için Anadolu harekâtı başlamıştır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan gazi Mustafa Kemal bazı cemiyetlerle görüşerek Anadolu’da kuruluş ve kurtuluş mücadelesini başlattı. Atatürk havzadan Amasya’ya  Amasya’dan Anadolu’ya açılarak ülkenin bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığının tehlikede olduğunu Anadolu’da anlatmaktadır. Bunun için Erzurum ve Sivas’ta kongreler yaparak ulusun bütünlüğünün tehlikede olduğunu yurtiçinde ve dışında etkinliği artırmak için yeni bir oluşum zorunludur. Ulusal bir meclis toplanmalıdır. Sivas’ta toplanan heyeti Temsiliyle ulusal bir nitelik kazanmıştır.

 Gazi Mustafa Kemal meclisin Ankara’da toplanmasını istedi ve Ankara’da Türkiye Büyük millet meclisini topladı. Kurtuluş savaşımız bu şartlar altında 23 nisan 1920 tarihinde toplanan ulusal meclis tarafından iç isyan ve emperyalist devletlere karşı Mustafa Kemal önderliğinde toplanarak dünyada eşi ve benzeri olmayan ulusal meclis tarafından yönetilen tek bağımsızlık savaşıdır. Türkiye Büyük millet meclisi çağdaş ve demokratik devlet yapısını kuran iradedir. 24 nisan günü toplanan mecliste Mustafa Kemal meclis başkanlığına seçilmiş yönetilecek savaşın hedeflerini belirlemiştir. 23 nisan hakimiyeti milliye bayramı olarak kutlanmaya başlar daha sonra eklemeler yapılarak 23 nisan 1929 tarihinde çocuk esirgeme kurumu kurtuluş savaşı şehidi çocuklarına atfen çocuk haftası olarak kutlanmaya başlandı. Bunlar birleştirilerek 23 nisan ulusak egemenlik ve çocuk Bayramı olarak ilan edilmiştir.

Dünya’da ilk kez Dünya çocuklarına bayram hediye eden tek liderdir Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

Bu uğurda can veren başta Gazi Mustafa Kemal ve tüm silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyoruz

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMINI KUTLU OLSUN.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.