Mustafakemalpaşa Haber

Hamzabey İlköğretim Okulu

Mustafakemalpaşa ilçesinde tarihi okul. Hamzabey İlköğretim Okulu. Bina’nın rahibelerin yatakhanesi olduğu bilinmektedir.

Hamzabey İlköğretim Okulu
Bu haber 02 Eylül 2018 - 16:09 'de eklendi.

Hamzabey İlköğretim Okulu Okul olarak kullanılan binanın yapılışı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Halk arasında taş mektep okulu olarak ta adlandırılır. Okul binasının Rum Kilisesi’ne bağlı öğretim gören rahibelerin yatakhanesi olduğu bilinmektedir. Rumlar ilçeyi terk ettikten sonra kilisenin yıkılmış ve bugün kullandığımız bina sağlam kalarak günümüze ulaşmıştır.

Okul binası 132 metrekareye yapılmış olup, üç katlı kagir binadır. Dış duvarlar örme duvar olup çok kalın ve sağlamdır. Binanın zemin katı 4 bölme olup, bir bölümü ana sınıfı, salon ve diğer bölümleri de depo olarak kullanılmaktadır. Birinci katta bir derslik, iki idareci odası, bir hizmetli odası bulunmaktadır. Ayrıca binaya ek olarak yapılmış öğretmenler odası vardır. Okulun bahçesi 830 metrekaredir.,
Cumhuriyetin kurulmasından sonra bina 1923 yılında kız okulu olarak öğretime açılmıştır. Ancak öğretim 3. sınıfa kadar sürdürülmüş 3. sınıfı bitiren öğrenciler 4. ve 5. sınıfı okumaları için Merkez İlkokulu ( Züferbey ) ile Lalaşahinpaşa ilkokullarına gönderilmiştir.
Okula 1942 yılında kayıt edilen örgencilere, ancak 1947 öğretim yılında diploma verilmiştir. Okuldan 2002 kişi mezun olmuştur.

1923 yılında kız okulu olarak açılan okul, 1927’de 4. okul ( 3 sınıflı), 1942’de (5 sınıflı) eğitim-öğretime başlamıştır. 1950 yılında Belediye Encümeninin aldığı kararla HAMZABEY İLKOKULU olarak değiştirilmiştir. 8 yıllık eğitim-öğretime başlandıktan sonra, 1999 yılında okulun adı HAMZABEY İLKÖGRETİM OKULU olarak değiştirilmiştir.

Yeni okul binası: Zemin + 2 kattan oluşmaktadır. Binanın taban alanı 144 m2, toplam 474 m2 dir. Betonarme yapıdır, kaloriferle ısınmaktadır. Okul 8 derslikten oluşmakta birer adet fen ve bilgisayar laboratuar’ı bulunmaktadır. Her iki laboratuar da faal olarak çalışmaktadır. 285 kitap kapasiteli kütüphaneye sahiptir. Okulda 90 kız, 87 erkek olmaz üzere 177 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER