Mustafakemalpaşa Haber

Kıbrıs Gazisinin 45 yıl sonra gelen madalya sevinci

Kıbrıs Gazisinin 45 yıl sonra gelen madalya sevinci
Bu haber 15 Haziran 2019 - 11:23 'de eklendi.

1954 Tepecik doğumlu Hasan Hüseyin Kahya usta birliği olan Sarıkamış’ta askerdi. Teskeresine sayılı günler kala 13 Temmuz 1974 tarihinde “Kıbrıs Harekatı”nın ilk sinyali verilmişti.

Kahya’nın bölük komutanı onu terhis etmeyi düşünürken Kahraman Kıbrıs gazisi o tarihi cevabı verdi. Burada soğukta öleceğime Kıbrıs’ta bir kurşunla öleyim.

Hasan Hüseyin Kahya’da “Ayşe Tatile Çıksın” parolasıyla gecikmeli olarak 24 Temmuzda Kıbrıstaydı. Gecikmeli çünkü yanlışlıkla batırılan Kocatepe gemisine binememişlerdi.

3 gece 2 gün denizde kaldıklarını söyleyen Kahya, yürek burkan bir anısını da şöyle anlatıyor. “2. harekat başlamadan önce yanımızdan geçen kalabalık asker grubu seslenerek 16 16 bağırdım. O sırada Mustafakemalpaşa Çeltikçi mahallesinden olduğunu öğrendiğim Sıhhiyeci Adnan Yıldız ile tanıştık ve bir birimize sarıldık. O akşam şehit düştü arkadaşımız”

Kıbrıs Barış Harekatının kahraman gazisi perşembe günü düzenlenen törenle 45 yıl beklediği madalyasına kavuştu.

Madalyasını gururla göğsünde taşıyan Kahya bugün, anlamlı bir etkinliğe imza atarak, mutluluğunu onun gibi madalya alan ve almayı bekleyen gazilerle paylaştı.

45 yıl sonra tevcih edilen madalyanın sevinciyle doğup büyüdüğü Tepecikte Ebediyete intikal etmiş tüm Şehitler ve gaziler için cuma namazından sonra Kur’anı Kerim ve Mevlid-i Şerif okuttu. Gelen misafirlere pilav ve ayran ikramında bulundu.

Mustafakemalpaşa İlçe Müftüsü Ahmet Büyükgül himayesinde gerçekleşen Mevlid-i Şerif sonrasında Tepecik merkez cami avlusunda madalya takma töreni düzenlendi.

Kayha’nın 45 yıl sonra kavuştuğu madalyasını AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Kiraz taktı. Törene; Mustafakemalpaşa Ak Parti İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu ve yönetimi, Milliyetçi hareket Partisi İlçe Başkanı Nebih Algan ve yönetimi, Belediye Meclis üyeleri, Gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mustafakemalpaşa’dan Harekata katılan 80 Kıbrıs gazisi bulunuyor. 43 gaziye madalyaları tevcih edildi. Önümüzdeki aylarda diğer gazilerinde madalyalarına kavuşacağı öğrenildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by