Mustafakemalpaşa Haber

Kosova Köyü halkı kurulmak istenen biyoenerji santraline tepki gösterdi

Mustafakemalpaşa Kosova Köyüne kurulmak istenen biyoenerji santraline köylüler tepki gösterdi. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise; “Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem. En küçük bir şüphe olursa ben karşı çıkarım” dedi.

Kosova Köyü halkı kurulmak istenen biyoenerji santraline tepki gösterdi
Bu haber 22 Şubat 2018 - 15:21 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa Kosova Köyüne kurulmak istenen biyoenerji santraline köylüler tepki gösterdi. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ise; “Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem. En küçük bir şüphe olursa ben karşı çıkarım” dedi. Kosova Köyü Muhtarı Selami Salım, köylülerin tarım arazisine kurulacak bu tesisi istemediklerini belirterek, gerekirse eylem yaparak seslerini duyuracaklarını söyledi.

Hükumet köyden kente göçü önlemek için köyüne dönene destek veriyor, köylerde ise zaten bir avuç kalan tarım arazileri sanayi tesislerine, enerji santrallerine kurban gidiyor. Bunun son örneği ise Mustafakemalpaşa Kosova (Köyü) Mahallesinde yaşanıyor. Kosova (Köyü) Mahallesine yalnızca 400 metre uzaklıktaki tarım arazisi biyoenerji santrali kurulması için bir şirkete kiralandı, köylüler ise tepki gösterdi.

Mustafakemalpaşa’da geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, AK Parti, CHP, MHP, SP, DP, BBP ve İYİ Parti ilçe başkanlarıyla birlikte basın toplantısı düzenleyerek ilçede siyanürle altın ve gümüş çıkarılması faaliyetlerinin tekrar gözden geçirilmesini isteyen bildiriye imza atmıştı.
Mustafakemalpaşa’da geçmişte de ilçeye kurulmak istenen baca tozu geri kazanım tesisleri konusunda da aynı birliktelik gösterilerek, Başkan Kurtulan’ın ifadesiyle ‘şehir bir felaketten’ kurtarılmıştı.
Hem baca tozu geri kazanım hem de siyanürle altın ve gümüş madenciliği konusunda sağduyulu tavır ortaya koyan Mustafakemalpaşa’da son günlerde Kosova Köyü’nde kurulacak biyoenerji tesisi ile ilgili tartışma yaşanıyor.
Tesisin kurulacağı Kosova, ilçeye 17, Karacabey’e 25 kilometre uzaklıkta olan bir tarım köyü.
Kosova Köyü Muhtarı Selami Salım, köylülerin tarım arazisine kurulacak bu tesisi istemediklerini belirterek, gerekirse eylem yaparak seslerini duyuracaklarını söyledi.

28055969_10156139502629297_2104794802697655057_n

Selami Sayım, tesisin tavuk ve büyükbaş hayvan gübrelerinden enerji üretiminin çevre kirliliğine yol açacağını ve köyün kokudan yaşanmaz hale geleceğini savundu.
Çevre konusundaki hassasiyetini bildiğimiz ve baca tozu geri kazanım tesisi ile Siyanürle altın arama konusunda tavrını açıkça ortaya koyan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’a Kosova’daki gelişme ve köylülerin tepkileri soruldu.
Köydeki arazinin 29 yıllığına kiraya verildiğini belirten Kurtulan, “Bölge tavuk çiftlikleri ve hayvancılık yapılan bir yer. Buradaki atıklar çevreye saçılıyor, yeraltı sularını kirletiyor. Kurulacak tesis bunları hem enerjiye hem de gübreye dönüştürecek. Haldeki atıklar bile kullanılacak. Normalinde bu atıkların bertaraf edilmesi için bizim para ödememiz gerekirken tesis bu soruna çözüm bulacak’ dedi.

28056564_788716891337518_3527179398843810055_n

Başkan Kurtulan ‘Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem’

Kurtulan, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili yapılacak toplantıya hem köylüleri hem de ilgili kurumları davet ederek, “Çevrenin kirletilmesine ölsem de izin vermem. En küçük bir şüphe olursa ben karşı çıkarım’ diye konuştu.
Bu arada, çevre konusunda mücadelesiyle önemli başarılar elde eden Doğader de, Kosova’da inceleme yaparak köylüleri dinledi. Elde ettikleri bilgileri ve projeyi konunun uzmanlarına inceleten Doğader, önümüzdeki günlerde bu konudaki görüşünü açıklayacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER