Mustafakemalpaşa Haber

Kosova Olmadı, Şimdi de Çeltikçiye Musallat Oldular!

Mustafakemalpaşa’da köylülerin biyokütle termik santraline karşı tepkileri sürdürüyor. Doğader yetkilileri Çeltikçi, Durumtay, Koşuboğazı ve Yumurcaklı köylerinde toplantı yaptı. Bakanlığa ÇED başvurusu yapılan Çeltikçi Biyokütle Termik Enerji Santrali ile ilgili köylülere bilgi verildi.

Kosova Olmadı, Şimdi de Çeltikçiye Musallat Oldular!
Bu haber 16 Aralık 2018 - 17:21 'de eklendi.

Çok değil bundan 10 ay önce Mustafakemalpaşa’nın Kosova (Köyü) mahallesinde kurulmak istenen biyoenerji santrali tepkiler nedeniyle iptal edilmişti. Şimdi yine aynı bölgede, bu kez çeltikçi mahallesi sınırları içine Durumtay mahallesi köy içine yalnızca 100 -200 metre mesafe de bir tesis kurulmak isteniyor.

Şirket farklı olsa da amaç yine aynı!. Tavuk gübresi yakılarak elektrik üretilecek. Çeltikçiye kurulmak istenen bu yeni biyokütle termik santrali ÇED başvuru dosyasında, günde 310 ton tavuk gübresi yakarak 3 MW elektrik üretmesi planlandığı belirtiliyor.

DOĞADER HAREKETE GEÇTİ

Çeltikçi Biyokütle Termik Enerji Santralinin kurulması durumunda nelere mal olacağı hakkında bilgiler veren Doğader temsilcileri santralin, insan sağlığına, çevreye, tarım ürünlerine zarar verdiği gıdalarda da kalitesizliğe neden olduğuna vurgu yaptı.

DOĞADER Başkanı Caner Gökbayrak, “Santralleri yenilenebilir enerji olarak bilinir. Ancak biyokütle santrallerinin yakma kazanları diğer termik santrallerde olduğu gibi akışkan yataklıdır ve bu kazanlarında kömür, çöp ve atıklar dahil her şey yakılabilir. Türkiye de biyokütle santraller kısa bir sürede çöp ve atık yakma tesisi haline geliyor.

Balıkesir Gönen’de birkaç yıl önce kurulan biyokütle santrali buna en iyi örnektir. Ayrıca biyokütle termik santralleri tarımsal üretime de zarar vererek verim kaybı, üretilen gıdalarda kalitesizliğe sebep olmaktadır. Hayvan dışkısı, yakılmasına gerek olmadan da enerji elde edilebilir. Biyogaz Enerji Santrallerinde bir havuz içinde konan hayvan dışkıları, suyla karıştırıp bekletildiğinde ortaya çıkan metan gazı yakılarak enerji üretilir.

Ülkemizde pek yaygın olamayan biyogaz santralleri küçük büyük çaplı olmak üzere her yerde kurulabilir. Biyogaz santrallerinde dışkının kendisi yakılmadığı, yalnızca çıkan metan gazı yakıldığı için biyokütle santrallerine göre daha çevrecidir.

Mustafakemalpaşa Çeltikçi ve Durumtay köyleri arasına kurulmak istenen biyokütle termik santrali, yer seçimi ve tavuk dışkısını yakarak enerji üretmesi planlandığı için yanlıştır. Biz Doğader olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da doğaya, insana ve tarım alanlarımıza zarar verecek her türlü girişime karşı halkla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER