Mustafakemalpaşa Haber

Kosovalı kadınlar eylem yaptı!

Kosovalı kadınlar eylem yaptı!
Bu haber 25 Şubat 2018 - 16:49 'de eklendi.

Kosova Köyü Muhtarı Selami Salım, köylülerin tarım arazisine biyoenerji santrali kurulmasını istemediklerini belirterek, gerekirse eylem yaparız demişti. Öyle de oldu.
Bugün sabah saat 10’da köy meydanında toplanan yüzlerce vatandaş ellerinde pankartlarla yapılmak istenen tesisi protesto etti.

Kosovalı kadınlar Köy arazisine katı atık tesisi değil dam yapılmasını istedi.

Mustafakemalpaşa Kosova köyünün 25 dönümlük köy arazisi Bütünşehir yasasıyla birlikte belediyeye geçti.

Köylüler kendi arazilerini ilçe belediyesinden köy kooperatifi aracığıyla aylık bin liraya kiralayarak mera olarak kullanıyordu.

Belediye 25 dönümlük araziyi sözleşmenin bitimine bir yıl kala köylüden alarak özel bir şirkete, tavuk pisliğinin yakılarak enerjiye dönüştürüldüğü atık tesisi yapması için aylık 80 bin liraya kiraya verdi.

Kurulacak Biokütle enerji santraliyle Yenişehir’den Manisa’ya kadar tüm tavuk çiftliklerinin tavuk pislikleri yakılarak elektrik üretilmesi amaçlanıyordu.

koku-2
KÖYLÜLER EYLEM YAPTI
Kiraladıkları meraları ellerinden alınan Kosova köylüleri yapılacak olan katı atık tesisinin çevreye aşırı koku yayıp zarar vereceği gerekçesiyle toplanıp eylem yaptı.

Köy meydanından tesisin kurulacağı alana kadar ellerinde pankartlarla yürüyen çoğunu köylü kadınların oluşturduğu kalabalık, köyümüzde atık tesisi istemiyoruz diyerek slogan attı.

Köye 500 metre mesafede kurulacak tavuk pisliğini yakarak elektrik üretecek tesisin köylerine büyük zarar vereceğini belirten kalabalık, Köyümüze atık tesisi istemiyoruz, Bu tesis buraya yapılırsa burada yaşayamaz durma geleceğiz dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER