Mustafakemalpaşa Haber

‘Maddeye Bağlı Olma Hayata Bağlı Ol’ projesi yapıldı

‘Maddeye Bağlı Olma Hayata Bağlı Ol’ projesi yapıldı
Bu haber 14 Nisan 2016 - 19:07 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığınca ‘Maddeye Bağlı Olma Hayata Bağlı Ol’ Projesi Yapıldı.

Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı peş peşe gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekledi. Gerçekleştirilen seminerde konuşan Mustafakemalpaşa İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI, Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ‘Maddeye Bağlı Olma Hayata Bağlı Ol’ projesi ile önemli bir toplum sağlığı sorunu olan madde kullanımı ve bağımlılığı mücadelesinde, hiçbir madde kullanımına başlanmamasını sağlamayı, sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmeyi, madde kullanmadığı için gencin kendinden gurur duymasını sağlamayı, madde kullanmayana destek olmayı, madde kullanan ve bağımlı olanları da tedavi ve rehabilite ederek sağlığından sorumlu bireyler olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından hazırlanan “2013 Türkiye Uyuşturucu Raporu’ na göre, Türkiye genelinde uyuşturucu kullanma oranı 15-24 yaş arasında yüzde 2.9, 25-44 yaş arasında yüzde 2.8, 45-64 yaş arasında yüzde 2.3 olduğu belirtilmiştir.
Uyuşturucu madde kullanımının küçük yaşlara kadar düştüğü göz önüne alınarak hazırlanan proje ile; insanlarımızın ve özellikle gençlerin madde bağımlılığı ve zararlı alışkanlıklar konusunda bilinçlenmelerini sağlamak, uyuşturucu madde, alkol ve tütünün sağlığa zararları ve bağımlılık konusunda bilgilendirmek, madde bağımlılığının önlenmesi, madde kullanımının kendilerine getireceği zararların farkına varmalarını sağlamak, risk altında bulunan çocuklar ve ailelerine zararlı alışkanlıklardan kaçınma ve gereksinim duymama anlayışını geliştirerek maddeyi bırakmalarını sağlamak, risk altında bulunan çocukları ve ailelerini sosyal aktivitelere ve eğitime teşvik ederek topluma yararlı insanlar olarak yetişmelerine katkıda bulunmak, kendilerine zarar verebilecek tekliflere karşı “hayır” diyebilme özelliklerinin geliştirilebilmesini sağlamak, Risk altında bulunan çocukların ailelerinin, bu durumun çocukların psiko-sosyal, zihinsel, fiziksel, benlik gelişimleri açısından büyük riskler taşıdığı ve çocukların madde kullanmalarının aile üyeleri açısından cezai müeyyide içeren hukuksal bir durum olduğunu öğrenmelerini sağlamayı hedeflemekteyiz.

Bu hedefimizi sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirebilmek için İlçe Kaymakamlığı yürütüm ve koordinasyonunda Bursa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü, Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi, Mustafakemalpaşa Müftülüğü, Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürlüğü ve Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılmaktadır.
Madde kullanımını ve madde bağımlılığını önleme konusunda Kaymakamlık koordinasyonunda yerelimizde oluşturduğumuz farkındalık çalışmaları ile;

1-Mustafakemalpaşa’daki tüm daire amirleri, STK yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve tüm okul müdürlerine sözlü ve görsel eğitim verilmiştir.
2-Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı başta liseli gençlerimiz 5374 kişiye bilgilendirme eğitimi verilmiştir.
3-Okullarda veliler toplantısına katılan tüm velilere bağımlılık ile ilgili bilgilendirme eğitimi verilmiştir.
4-Mustafakemalpaşa Sağlık Müdürlüğünce 110 mahallede çalışma yürütülmüş, yaklaşık 5.000 kişiye bilgilendirme eğitimi verilmiştir.
5-Mustafakemalpaşa Müftülüğüne bağlı imamlarımıza ve 16 adet Kuran Kursunda 294 öğrenciye eğitim verilmiştir.
6-Mustafakemalpaşa Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Mustafakemalpaşa Milli Eğitim Müdürlüğü kapsamında faaliyet gösteren ve kurslara dahil olan gençler ve yetişkinler arasında madde bağımlılığı konusunda bilgilendirme çalışmaları yürütülmüştür.
7-Mustafakemalpaşa’daki tüm spor klübü yönetici ve antranörlerine madde bağımlılığı eğitimi verilmiştir.
8-Mustafakemalpaşa Emniyet Müdürlüğü tarafından umuma açık yerlerde yapılan 29 adet huzur toplantılarında vatandaşlar bağımlılık ile ilgili bilgilendirilmiştir.
9-Yapılan etkin asayiş uygulamalarında İlçe ölçeğinde önemli uyuşturucu operasyonları yapılmış, uyuşturucu satımından ve kullanımının önlenmesinde önemli mesafeler kaydedilmiştir.
10-Gençlerin madde bağımlılığından korunmaları; sağlıklı, mutlu, üretken, bireyler olarak var olabilmeleri için bilişsel, fiziksel, psikolojik, sosyal gelişimleri desteklenmeye devam edilmektedir.
11-Madde bağımlısı gençlerin bağımlılıktan kurtulmalarını sağlayacak tedavi ve terapi hizmetleri gibi yolları gösterip onları yönlendirerek madde bağımlılığı azaltılmaya çalışılmaktadır. ifadelerine yer verildi.

resim2

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by