Mustafakemalpaşa Haber

Mevsimlik işçilerle ilgili rapor hazırlanıyor

Mevsimlik işçilerle ilgili rapor hazırlanıyor
Bu haber 14 Temmuz 2016 - 19:37 'de eklendi.

Bursa Tabip Odası ve Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) bileşenlerinden oluşan heyet, ilçemizdeki mevsimlik tarım işçilerini ziyaret ederek, yaşam ve çalışma koşullarına ilişkin rapor hazırlıyor.
Mustafakemalpaşa ve Karacabey’de çalışma yapan heyet, elde ettikleri bilgileri rapor haline getirerek, koşulların iyileştirilmesi amacıyla yetkililere ve kamuoyuna bilgi verecek. Grubun ziyaretlerine katılan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon mevsimlik işçi bulunduğunu söyledi.

Mevsimlik işçilerin, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinden çeşitli tarım faaliyetlerinin yürütüldüğü diğer bölgelere yayıldığını belirten Sarıbal, “Bursa Tabip Odası ve BAOB olarak işçilerin temel sorunlarını anlamak ve bu konuyla ilgili kamuoyu yaratabilmek için uzun süredir devam eden bir projemiz var.” dedi.

Proje kapsamında 3 senedir üst üste aynı yerleri ziyaret ettiklerini dile getiren Sarıbal, “Sağlık ve yaşam koşulları iyileşmişti mi iyileşmedi mi kontrol ediyoruz. Bu yıl da bunun tekrarını yapıyoruz. Ülkenin neresinden gelirlerse gelsinler, bu insanlar bizim insanlarımız. Bizler rahat ortamlarda yaşarken o insanlar da kendi çocuklarının geleceği için birkaç kuruş kazanıp kışın yaşamlarını sürdürebilmek için buralarda çalışıyorlar. Bu insanlara insancıl yaşam koşulları sağlamak zorundayız.”
Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez de yaşam koşullarını sağlık bakımından değerlendirerek kamuoyuyla paylaşmak üzere rapor haline getireceklerini ifade etti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER