Mustafakemalpaşa Haber

Milli Eğitime devredilen bina madde bağımlılarının mekanı oldu!

Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Mahallesi Cemal Uruş Sokakta çevresinde evler, çocuk parkı, cami ve kız kuran kursu bulunan ve madde bağımlılarının mekanı haline gelen metruk bina tehlike saçıyor.

Milli Eğitime devredilen bina madde bağımlılarının mekanı oldu!
Bu haber 13 Ocak 2018 - 3:09 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa’da mülkiyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen bina, madde bağımlılarının mekanı oldu!

Vatandaşlar çevreye tehlike saçan bina için İlçe Kaymakamı Mustafa Masatlı, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe ve göreve başladığı günden beri uyuşturucuya savaş açan İlçe Emniyet Müdürü Ümit Güner’den yardım istedi.

15 Temmuz hain darbe kalkışması ile birlikte FETÖ PDY bağlantısı olduğu tespit edilen ve inşaatı yarım kalan okulun içinde uyuşturucu kullanıldığı iddia edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilmiş olmasına rağmen adeta sahipsiz kalan ve metruk hale gelen binada okul çağındaki kız ve erkek çocuklarının uyuşturucu madde kullandığı, ellerinde içki şişeleri ile girip çıktıkları mahalle sakinlerinin dikkatinden kaçmadı.

26231708_1560220750738046_1797854383688282199_n

Çevresinde evler, çocuk parkı, cami ve kız kuran kursu bulunan ve madde bağımlılarının mekanı haline gelen metruk bina tehlike saçıyor.

Cumhuriyet Mahallesi Cemal Uruş Sokak üzerinde bulunan ve uyuşturucu kullanıldığı iddia edilen metruk binadan sık sık kavga seslerinin geldiği ayrıca mahalle sakinlerinin tedirgin oldukları ifade edildi.

Duyarlı bir vatandaş tarafından sosyal medyada gündeme getirilen soruna ilişkin yetkililerin bir an önce çözüm bulması istendi.

UYUŞTURUCU KULLANIP YANGIN ÇIKARIYORLAR

Konuyu gündeme getiren vatandaş durumu şu sözlerle ifade etti “Burası eski Özel İrem okulunun yerine yapılan devasa bina fetö bağlantısı olduğu için kapatıldı. Kapatıldı ama bu bina böylece duruyor.  İçinde uyuşturucu içen mi ararsın kızlar çocukların içine girmelerini mi ararsın yangın çıkartmalarını mı ararsın? Ne ararsan var yazık günah o gençlere küçücük çocuklar ellerinde şişelerle giriyorlar. saat 18:00’den sonra tek başına asla çıkamazsın dışarıya her yere başvuruda bulunduk hiç ses yok! kaldırımdı taştı yoldu inanın bu hepsinden önemli siz çocuğunuzu okulda sanıyorsunuz belki. Çocuklarınız buralarda yok oluyor belediye mi el atacak kaymakamlık mı bir an önce bu binaya bir çözüm bulunması gerekiyor”
Bir başka vatandaş ise şunları söyledi “Ben de bir üst sokaktayım. Bu yaşımda geceleyin o inşaatın önünden geçmeye korkuyorum küçücük kızlar Çocuklar gecenin 12 sinde içine giriyorlar”

26239884_1975943819392434_5241252937087772633_n

GİRİŞİNE DUVAR ÖRÜLMELİ

Mahalle sakinleri birilerinin canı yanmadan metruk haldeki binanın girişlerinin kapatılarak güvenlik önlemi alınmasını, ailelere de çocuklarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

Öte yandan akıllara İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün metruk binalarla ilgili 27.6.2016 sayılı genelgesi geldi.

Peki bu binaların yıkılması yada önlem alma sorumluluğu kimdedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı RİSKLİ YAPILAR DAİRESİ BAŞKANLIĞI yayınlarına göre Yapı bütünlüğü olmayan, harabe haline gelmiş metruk yapıların veya tamamlanmamış binalar 6306 sayılı AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDA KANUN kapsamında değerlendirilmemektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisi dışındadır.
( http://www.csb.gov.tr/projeler/alo181/index.php?Sayfa=sayfa&Tur=webmenu&Id=14112)
“Kanunun 1. Maddesinde geçen Riskli yapı: Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı..tanımlar”
6306 sayılı Kanun olası bir afette yıkılabilecek veya ağır hasar görebilecek ,içinde yaşayanların can güvenliği için riskli binaları saptayarak, insanların tahliyesini ve bu binaların yerine güvenli yapılar yapılması amaçlıdır. Bu nedenle yapı bütünlüğü bulunmayan, büyük bir bölümü yıkılmış ve terk edilmiş harabe durumunda metruk yapılar 6306 sayılı Kanun kapsamında değildir. Keza Henüz bitirilmemiş olan inşaat halindeki binalarda.
Harabe haldeki Metruk yapılar ve herhangi bir sebeple tamamlanamamış olan (natamam) binalar için için, ilgili belediyesince 3194 sayılı İmar Kanunu’nca işlem yapılmalıdır.

3194 sayılı İmar Kanunu: Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak başlanan yapılar: Madde 32 – Bu Kanun hükümlerine göre ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hariç; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti, fenni mesulce (…) (3) tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine, belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur. Durdurma, yapı tatil zaptının yapı yerine asılmasıyla yapı sahibine tebliğ edilmiş sayılır.

Bu tebligatın bir nüshasında muhtara bırakılır. Bu tarihten itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mühürün kaldırılmasını ister. Ruhsata aykırılık olan yapıda, bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür, belediye veya valilikçe kaldırılır ve inşaatın devamına izin verilir.
Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir.
3194 sayılı İmar Kanunu: Yıkılacak derecede tehlikeli yapılar: Madde 39 – Bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe on gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibinin bulunmaması halinde binanın içindekilere tebligat yapılır. Onlar da bulunmazsa tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir.

Tebligatı müteakip süresi içinde yapı sahibi tarafından tamir edilerek veya yıktırılarak tehlike ortadan kaldırılmazsa bu işler belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı % 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir. Alakalının fakruhali tevsik olunursa masraf belediye veya valilikçe bütçesinden karşılanır. Tehlike durumu o yapı ve civarının boşaltılmasını icabettiriyorsa mahkeme kararına lüzum kalmaksızın zabıta marifetiyle derhal tahliye ettirilir.
Kamunun selameti için alınması gereken tedbirler: Madde 40 – Arsalarda, evlerde ve sair yerlerde umumun sağlık ve selametini ihlal eden, şehircilik, estetik veya trafik bakımından mahzurlu görülen enkaz veya birikintilerin, gürültü ve duman tevlideden tesislerin hususi mecra, lağım, çukur, kuyu; mağara ve benzerlerinin mahzurlarının giderilmesi ve bunların zuhuruna meydan verilmemesi ilgililere tebliğ edilir.

Tebliğde belirtilen müddet içinde tebliğe riayet edilmediği takdirde belediye veya valilikçe mahzur giderilir; masrafı % 20 fazlasıyla arsa sahibinden alınır veya mahzur tevlit edenlerin faaliyeti durdurulur.

Görüldüğü gibi metruk ya da tamamlanmamış binalarla ilgili yetki ve sorumluluk belediyelerdedir.
Belediyeler genelgede de belirtildiği üzere, İl ve ilçe sorumluluk alanlarında bulunan metruk binalarla ilgili idari ve adli tedbirlerin etkin şekilde uygulamalı,metruk bina tespit ve yıkım kararıyla ilgili işlemler ivedilikle karara bağlanarak tedbirlerin hızlandırılmalı,metruk binalara giriş-çıkışı engelleyici ve çevresindeki ışıklandırmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.

26733421_1975795176073965_7283552410255737879_n

26734484_1975795256073957_4996356790184746770_n

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER