Mustafakemalpaşa Haber

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Mustafakemalpaşa ilçesi Bursa il merkezine 83 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu bilgi 30 Ağustos 2018 - 22:00 'de eklendi ve 52 views kez görüntülendi.
Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Mustafakemalpaşa Bursa iline bağlı bir ilçedir. Mustafakemalpaşa ilçesi Bursa il merkezine 83 km uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun isimli ilçesi olan Mustafakemalpaşa modern bir ilçedir.

Uluabat Gölünün kıyısında bulunan Mustafakemalpaşa ilçesinin ortasında geçen ve ilçeyi ikiye bölen Mustafakemalpaşa Çayı harika bir görüntü oluşturmaktadır. Mustafakemalpaşa tatlısı ile ünlü olan Mustafakemalpaşa ilçesinin yüzde altmışı ormanlar ile çevrilidir. Mavi ve yeşilin uyumu içinde olan Mustafakemalpaşa ilçesi doğal birçok güzelliğe sahiptir.

Tümbüldek Kaplıcası: Mustafakemalpaşa ilçe merkezine 16 km uzaklıkta bulunan Akarca Köyünde yer almaktadır. Tarihi hamam kalıntıları üzerine 1895 yılında kaplıca yapıları inşa edilmiştir. Tümbüldek Kaplıca suları romatizmalı hastalıklara, cilt ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca suları içildiğinde ise mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Konaklama imkanları bulunan Tümbüldek Kaplıcasında şifalı bir tatil yapabilirsiniz. Ayrıca kaplıcanın çevresi mesire yeri olarak da kullanılmaktadır. Burada konaklayarak uzun süreli ya da günübirlik tatil yapabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi: Mustafakemalpaşa ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Muradiye Köyü yakınlarında bulunan Çataltepe Mevkiinde yer almaktadır. Karadere üzerinde bulunan şelale 35 metre yükseklikten dökülmektedir. Çok yüksekten akmasından dolayı harika bir görüntü oluşturan şelale uçan suyu andırdığı için Su Uçtu Şelalesi adını almıştır. Su Uçtu Şelalesi döküldüğü yerde bir gölet oluşturmaktadır. Bahar aylarında şelale suları artarak aktığından dolayı şelaleye yaklaşmak için yağmurluk giymek gerekir. Mayıs ayından sonra suları azalan Su Uçtu Şelalesi çevresi mesire yeri ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Su Uçtu Şelalesinin tepesinde bulunan lokantada bu muhteşem manzaraya karşı oturup alabalık yiyebilirsiniz. Harika manzara fotoğrafları çekeceğiniz Su Uçtu Şelalesini ziyaret listenize eklemenizi tavsiye edebiliriz.

Uluabat Gölü: Mustafakemalpaşa ilçe sınırlarında bulunan Uluabat Gölünde Halilbey adası ve 6 küçük ada bulunmaktadır. Uluabat Gölüne çok sayıda su kuşları uğramaktadır. Su kuşları ile harika bir görüntü oluşturan Uluabat Gölü görülmesi gereken doğal güzelliklerdendir. Uluabat Gölünde çok sayıda kuş türüne şahit olabilirsiniz.

 

Melde Antik Ören Yeri: Mustafakemalpaşa ilçe merkezine 4 km uzaklıkta Melde bayırında bulunmaktadır. M.Ö. 4. Yüzyılda kurulan antik kentin ismi Miletopolis’tir. Miletopolis Antik Kentinin kimler tarafından kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Antik kentte yapılan arkeolojik kazılarda Yunan, Roma ve Bizans Dönemine ait tarihi eserler bulunmuştur. Miletopolis Antik kentinde Roma Dönemine ait tapınak, aile mezarı ve Apollon Heykeli bulunmaktadır. Büyük bir alana yayılan bu antik kentte görülecek çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. Gezinize tarihi bir boyut kazandırmak istiyorsanız Melde Antik Ören yerine gitmenizi tavsiye edebiliriz.

Soldere Suyu: Söğütalan bucak merkezi yakınındaki bir tepenin altında Kaya mağaradan gürültüyle çıkan Soldere suları, yeşil ağaçlık bir vadide akarak Hacıali Köyü yakınlarında Mustafakemalpaşa Çayına ulaşır.

Kabulbaba, İlyasçılar, Güller ve Hacıali’ deki 12 su değirmenini üzerinde bulundurur. Fakat un fabrikalarının açılmasıyla beraber 2 tanesi hariç diğerleri kapanmıştır. Bol miktarda tatlı su balığını barındıran Soldere, ayrıca irili ufaklı birçok şelaleye de sahiptir. Soldere boyunca güzel bir yürüyüş yapılabileceği gibi, tatlı su balığı avlamak içinde ideal bir yerdir.

Ulaşım: Mustafakemalpaşa İlçesi’ne 18 km uzaklıkta bulunan Söğütalan Köyü sınırlarından başlamaktadır.

Değirmene Ulaşım için: Cumhuriyet alanından, Lalaşahin mahallesi içinden Keltaş köyüne giden yol izlenir. 12 km’lik asfalt bir yol ile ulaşılır.

İlçenin kırsal mahallelerinden Söğütalan’da, doğayla baş başa kaz, ördek, hindi, tavuk ve köpekleriyle, yıllarca özlemini duyduğu yaşamı süren Ayar ailesi, su değirmeninde günde bir ton un öğütüyor.

Paşalar Fosil Kazı Alanı: Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı olan ve ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Paşalar Köyünde yer almaktadır. Paşalar Fosil alanında yapılan çalışmalar sonucunda 15 milyon yıldır saklanan fosil kalıntıları bulunmaktadır. Bu fosil alanında fil, zürafa, gergedan ve atlara ait çeşitli fosiller bulunmuştur.

Lalaşahin Paşa Türbesi: Mustafakemalpaşa Deresinin yakınlarında yer almaktadır. Lalaşahin Paşa Türbesi camii, medrese, hamam ve zaviyeden oluşan bir külliyenin parçasıdır. Günümüze bu külliyeden geriye sadece Lalaşahin Paşa Türbesi ve caminin minaresi ulaşmıştır. Lalaşahin Paşa Türbesi; Orhan Bey’in küçük oğlu I. Murat’ın Lalası olan 1386 yılında vefat eden Lala Şahin Paşa’ya aittir. Taş ve tuğladan Selçuklu tarzında inşa edilen Lalaşahin Paşa Türbesi duvarlarında bulunan süslü motifleri ile dikkat çekmektedir. Lalaşahin Türbesi 5 metre yüksekliği ve 6 adet penceresi ile ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır.

 

 

DİĞER YAZILAR