Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa Mağaraları Projesi

Türkiye’de ilk kez bir ilçe genelinde alan taraması yaparak gerçekleştirilen çalışmada rekor sayıda mağaraya ulaşıldı.

Mustafakemalpaşa Mağaraları Projesi
Bu haber 14 Aralık 2017 - 16:38 'de eklendi.

Haziran 2016 da Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası (MKPTSO) girişimi ile başlatılan “Mustafakemalpaşa’nın mağaralarını ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkaralım” projesinde sona yaklaşıldı.
MKP TSO da ortaya atılan bir fikir, Mağara Araştırma Derneği (MAD) Bursa Şube Başkanlığı ile iletişime geçilerek ortak çalışma haline getirilmiştir. MKP TSO öncülüğünde, MAD Bursa Şube Başkanı Attila Ülgen, MAD üyesi ve Uludağ Üniversitesi Avcılık ve Yaban Hayatı Programı Başkanı İsmet Ceyhun Yıldırım ve doğa sporcusu ve gönüllüsü Alim Ölmez den oluşan araştırma ekibi daha önce MTA (Maden Teknik Arama Enstitüsü) tarafından kayıt altına alınmış 11 mağarayı ve ihbarı alınan 8 yeni mağarayı araştırmak üzere çalışmalarına Temmuz 2016 da başladı.
Çalışmalar hakkında bilgi veren Alim ÖLMEZ projeye başladıkları günden bu yana İlçeye bağlı 110 (köy) mahallede alan taraması yaparak gelen ihbarları değerlendirdiklerini ve bu güne kadar 57 si ilk kez kayıt altına alınan, toplam 68 mağara tespit ettiklerini söyledi.

01330531753

“Araştırmalarında 25/ 03/2016 tarih ve 29664 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Tabiat Varlığı Olarak Belirlenecek Mağaraların Tespit, Tescil Ve Koruma Kullanma Koşullarına İlişkin Teknik Esaslar ” kararlarını da dikkate alarak çalışmalarını sürdüren ekip tespit edilen mağaralara profesyonel mağaracılık ekipmanları ve teknikleri kullanılarak girmiştir. Fotoğraflama, haritalama çalışmaları yapılarak, mağara sınıfı, koordinat bilgileri gibi teknik veriler kayıt altına alınmıştır.
Federasyonu çatısı altında 6 dernek ve 9 üniversite kulübü ve 2 topluluk bulunmaktadır. Bu kulüp ve dernekler her yıl yaptıkları çalışmalarla ülkemizdeki bilinmeyen mağaraları envantere kazandırmaktadırlar.

01686648906

Ülkemiz 2023 turizm stratejisinde mağara turizmi alternatif turizm kapsamında geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Mağara turizmi ülkemizde sadece görsel mağaralar olarak dikkat çekmekte; bununla birlikte yanlış uygulamalar olduğu görülmektedir.
Bursa ve ilçelerinde İrili ufaklı yüz yirmi civarında mağara tespit edilmiş ama ne yazık ki büyük çoğunluğu definecilerin yarattığı tahribattan korunamamıştır.
Mağaracılık; yeraltına doğru uzanan sonsuz karanlıktan yeryüzüne geri çıktığınızda yıldızları daha parlak, gökyüzünü daha mavi, çimenleri daha yeşil, çiçekleri daha renkli, kokuları daha keskin, yemekleri daha lezzetli, dostlukları daha sağlam, hayatı daha güzel algıladığınız, bu yüzden bağımlılık yapan, zor koşullar altında problem çözme yeteneğini geliştiren, fiziksel ve psikolojik dayanıklılığı arttıran bir spor ve bilim dalıdır.

Mustafakemalpaşa da yapılan çalışma tüm ilçe sınırlarını kapsaması ve alan taraması ile gerçekleştirilmesi bakımından bir örnek çalışmadır. 19 mağara araştırmak için çıkılan yolda çeşitli büyüklüklerde 68 mağaraya ulaşılması rekor düzeyde sonuçlar ortaya koymuştur. 17 aydır devam eden çalışma tamamlandığında kitap haline getirilerek basılacaktır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by