Mustafakemalpaşa Milliyetçi Hareket Partisi Yönetim Kurulu Gıda, Tarım ve Hayvancılık komisyon kurucuları Etibank Aile Çay bahçesinde Toplandı.

24.06.2020

Toplantı konukları Bursa Milliyetçi Hareket Partisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık komisyon kurucuları Doğum ve Jinekoloji Ana bilim dalı Presör Doktor Hakan Sağırkaya, Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl başkan yardımcısı ve Aymes İşletme müdürü Sayın Tarkan Gani, ve Ahmet soylu Etibank Aile Çay Bahçesinde ilçedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık adına toplantıda milliyetçi hareket partisi yönetimiyle bir araya geldi.

Toplantının Açılış konuşmasını Mustafakemalpaşa Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Nebih Algan yaptı: Algan, Komisyon olarak hiç bir Partide bulunmayan sadece MHP nin kurmuş olduğu Tarım Ve hayvancılık Komisyonunun İlçemiz adına Hayırlı olmasını dilerken Bursanın 100/25 lik bölümünü  Mustafakemalpaşa’nın olduğunu hatırlatarak Tarım ve Hayvancılıkta neler  yapabileceğimizi Yönetimimiz ve komisyonumuz olarak neler yapabileceğimizi konuşacağız diyerek sözü Konuşmacı olarak gelen Misafirlere bıraktı.

Konuşmasına İlk Sözü alan Tarkan Gani gıda tarım ve hayvancılık komisyonunun kuruluş amacının üretimi destekleyerek ülke ekonomisine katkı ve dışa bağımlılığı azaltarak kendimize yetebileceğimizi dile getirdi.

Ardından Hakan Sağırkaya ilçemizin değerli bir üretim potansiyeline sahip olduğunu ve bunu en hızlı zaman zarfında geliştirerek gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini dile getirdi.

Sayın Ahmet soylu ise, dünya corona virüs tedbirleri kapsamında öncelikle gıdaya önem verdiğini ve bugüne kadar ülkemizin gelişimini ve ilerlemesini engellemek amacıyla başta hibrit tohumla yerli tohumlarımızın, yerli Genetik hayvanlarımızın, kuş gribi vakasıyla yerli tavuklarımızın itlaf edildiğini bildirdi. Gelecek yıllarda işlerin artık eskisi gibi hiç kolay olmayacağını ve gün geçtikçe tarımın ve hayvancılığın dahada önem kazanacağını anlattı. Ve en önemli uyarılarından birisi ise 2020 yılı sonuna kadar eski kiler Modeline geri dönerek gerekli stokları yapmamız gerektiğini bildirdi.

İlçe üreticisi adına yapılacak olan üretime dayalı geliştirilebilir modeller işlendi. Sırasıyla MHP İlçe yönetiminde Gıda, Tarım ve hayvancılık komisyonu üyeleri veteriner hekim sayın  Erdem Erdoğan, üretimin desteklenmesi ve devlet yatırım planlamalarının doğru yönetilmesi gerektiğini ithal ürünlerin ülkemize girmeden yerli üretim desteklenerek arttırılması gerektiğini dile getirdi.

Yamanlı mahallesi kooperatifi başkanı sayın Aykut Yaman atıl mera alanlarının tahıl üretiminde tarıma kazandırılması gerektiğini ve bölgede sıcak suyun yakın olduğu arazilerin müsade ettiği alanlarda seracılığın desteklenerek tüketim pazarına sunulması gerektiğini, bölgedeki genç üreticilerin 2014 şehirleşme yasası ile birlikte köyünü terk ettiğini dile getirdi. Aynı zamanda doğru kooperatifçilik yönetim ve planlaması ile ülkeye örnek olan kooperatiflerin modelleri baz alınarak her köye bir kooperatif değil tek çatı altında üretilen ürünün değerine satılacak bir hale getirilerek aracılar olmadan tüketiciyle buluşturulması gerektiğini dile getirdi.

 Güzide ilçemizin kıymetli ve mümbit arazilere sahip olduğunu birim alandan elde edilecek maksimum kazanç ile ihracata yönelik bir pazar oluşturup ülke ekonomisine katkı sağlayacağını bildirdi.

 Ayrıca Mustafakemalpaşa Belediyesinin tarım müdürlüğü ile istişare edilerek yerel yönetime olabilecek katkılarında Çiftçimize faydalı olacağı düşünüldü.

 Üretici Veli, Tarım arazilerinin bu yıl doğal afetler sebebiyle ciddi zararlar gördüğünü fakat tapusu olmayan arazilere Ekim yapıldığından zarar gören arazilerin destek görmediğini ve bir an önce toplulaştırma ile mevcut arazi değerleri korunarak üretimin desteklenmesi gerektiğini anlattı.

Özgür Gülşen, kooperatiflerin devlet tarafından desteklenerek gerekli mekanizasyon tedariği hususunda en azından hayvan gübresini kontrollü bir şekilde araziye kazandırmak ve üreticinin en büyük yükünü sırtından almak gerektiğini bildirdi. Genetik kapasitenin korunduğu küçükbaş hayvancılık içinde tigem işletmesinde damızlık koçların ciddi şekilde yüksek fiyatlara satıldığını ve küçük aile işletmelerinin bu rakamlara hayvanları alamayacağı için üretimde büyük bir kayba uğradığını bildirdi. Toplantı edilen sobet ile İçilen çayların ardından sona erdi.

HAYRETTİN GÖK

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.