Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı

Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 0:37 'de eklendi.
mustafakemalpaşa satılık DAİRE

Kemalpaşa Tatlısı yüzlerce yıldır, Mustafakemalpaşa ilçesinde üretilen bir tatlı çeşididir. Tatlı için üretilen özel bir peynirden imal edilen ve tarifine uygun olarak haşlandıktan sonra kışın kaymak, yazın da dondurma ile servisi yapılan tatlı, 1950 lerden bu yana ilçemizde üretilmektedir. Tatlı Ramazan aylarında Iftar sofralarında özel bir yere sahibi olmuştur.

Tatlının asıl ismi Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısıdır ama yaygın olarak Kemalpaşa Tatlısı olarak anılır. ilçede günlük üretilen ve taze olarak tüketilen Tatlının İlçe dışında raf ömrünün kısalığı nedeniyle sadece çifte kavrulmuş çeşidini bulmak mümkündür. Bu sebepten Kemalpaşa da yenilen tatlı ile dışarıda yenilen tatlı arasında büyük kalite farkı vardır.

Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısı Tarifi

Geniş bir tencerede 1 litre suyun içine 1 kilo şeker koyarak tabanından kabarcıklar çıkana kadar karıştırarak ısıtın. Kabarcıklar çıkmaya başladığı zaman tatlıları (50 adet küçük veya 25 adet büyük) içine koyarak biraz karıştırın. daha sonra kapağı yarım kapatarak 5 dakika bekletin. 5 dakika sonra tatlıları altüst edin ve kapağı tekrar yarım kapatarak 5 dakika daha kaynamaya bırakın. 5 dakika geçtikten sonra tencereyi ateşten alarak geniş ve yayvan bir tencereye şerbetiyle beraber tatlıları dökün ve tatlıları düzgün bir şekilde şişmesine müsaade olacak şekilde dizin. Soğuduktan sonra isteğe göre dondurma veya kaymak ile servis yapın. Afiyet olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER