Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa

Bursa’ya bağlı ilçe Mustafakemalpaşa. Bursa’nın batısında, merkeze 77 km uzaklıktadır.

Mustafakemalpaşa
Bu haber 04 Eylül 2018 - 0:00 'de eklendi.

İlçe sınırları 1.731 km2’dir. Kuzey kesimleri ovalık olan ilçenin doğu kesimi Orhaneli Dağları, güney ve batı kesimi de Çataldağ engebeli kılar. İlçeden geçen en önemli akarsu olan Mustafakemalpaşa/Kirmasti Çayı Ulubat Gölü’ne dökülür.

Bursa’nın batısında, merkeze 77 km uzaklıktadır. Denizden 40 metre yüksekliktedir. Kuzeyden Ulubat Gölü, Karacabey ve Nilüfer, doğudan Orhaneli ve Büyükorhan, güneyden ise Balıkesir ile çevrilidir.

Antik dönemde, kent yakınlarındaki Melde Bayırı’nda Miletopolis adlı bir kent vardı. Miletopolis İ.Ö. IV. yüzyılda kurulmuştur. Eski adı Kirmasti’dir.

Kirmasti adını, Kiri Mastorya veya Kali Mastorya adlı Karacabey’i yöneten bir kadının adından aldığı söylenir. 1336 yılında Orhan Bey tarafından Osmanlıların eline geçmiştir. Uzun süre kaza merkezi olarak varlığını sürdüren Mustafakemalpaşa, daha sonra Mihaliç/Karacabey kazasına bağlanmıştır.

1881 yılından sonra Bursa’ya bağlı bir ilçe merkezi olmuştur. 31 Aralık 1922 tarihinde adını Mustafakemalpaşa olarak değiştirmiştir. İlk Belediye Başkanı Topçuoğlu Mustafa Efendi olmuştur. Suuçtu Şelalesi buradadır. Tatlısı ile meşhurdur.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2017 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Mustafakemalpaşa’nın nüfusu 99 bin 972 kişi olarak belirlenmiştir.

Mustafakemalpaşa ilçesinin koordinatları şu şekildedir. Koordinatlar: 40°2′7.0794″K 28°24′42.1194″D / 40.035299833°K 28.411699833°D

Akdeniz iklimi özelliklerini taşır. Mustafakemalpaşa; 1 belediye 104 mahalleden oluşmaktadır. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Domates, biber, mısır, şekerpancarı, arpa, kavun, karpuz, fasulye yetiştirilir. Hayvancılık alanında merinos koyunu ve sığır yetiştiriciliği yapılır. Uluabat Gölü’ nde tatlısu balıkçılığı da yapılmaktadır. Karacalar için koruma ve üretme alanı kurulmuştur. İlçede bor mineralleri, linyit yatakları, maden suyu kaynakları bulunur. Mustafakemalpaşa’da bir Organize Sanayi Bölgesi, dört gıda sanayi kuruluşu, yedi un fabrikası, iki yem fabrikası, yirmiyedi süt ve süt mamülleri işletmesi ile 280 Sayılı Mustafakemalpaşa Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi bulunmaktadır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER