Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa’da Fare İstilası Çiftçiyi Perişan Etti

Mustafakemalpaşa’da Tarlaları Fareler İstilâ Etti. Binlerce dönüm mahsulünü yiyip bitirdi. Toplayacak mahsul bulamayan köylüler mağdur oldu.

Mustafakemalpaşa’da Fare İstilası Çiftçiyi Perişan Etti
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 2:06 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa’da tarlalardaki mahsulleri istilâ eden sürü halindeki fareler köylülere toplayacak mahsul bırakmadı.

Mustafakemalpaşa ilçesinin onlarca köyünde ortaya çıkan koloniler halindeki fareler köylülerin tarlalarına ektiği binlerce dönüm mahsulünü yiyip bitirdi. Bir yıl boyunca gözü gibi baktıkları ve hasat etmeye hazırlandıkları ürünlerinin fareler tarafından yendiğini gören köylüler ellerini başlarının arasına alıp kara kara düşünüyor.

Mustafakemalpaşa Yavelli mahallesindeki tarlaları basan fareler işte böyle görüntülendi. Tarlalarda sürüler halinde gezen fareler domates, biber, kavun, karpuz, fiğ ve mısırları yiyerek bitiriyor.

Fareler kavunun çekirdeğini çok sevdiği için tarlasına bu yıl kavun ekenler hiç kavun hasat edemedi. Onlarca köyü istila eden farelerin bu yıl fazla kar yağmaması, tilki ve yılanların da azalmasından dolayı çoğaldığını ifade eden köylüler, “Biz bu farelerle tek başımıza mücadele edemiyoruz. Devletimizin farelerle mücadelede bize yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.

Yavelli Muhtarı Ersin Demir, “Fareler yüzünden çok büyük bir zararımız. Nisan ayından itibaren bu farelerle uğraşıyoruz. Denemediğimiz ilaç kalmadı. Ürünlerimizi telef ettiler, domates, biber, kavun, karpuz, fiğ ve mısırlarımızı toplanamayacak hale getirdiler. Bu konuda çok mağduriyet yaşadık. Geçen yıl kar yağmamasından dolayı bu kadar ürediklerini düşünüyoruz. Bir fare doğduktan 22 gün sonra kendisi de yavru yapabiliyor. Bizi maddi ve manevi olarak çok zarara uğrattılar. Bu farelerden bizim köyümüz olan Yavelli ve civarındaki onlarca köy etkilendi. Fareler özellikle kavunun çekirdeğini çok seviyor, çekirdeğine ulaşmak için kavunu deliyor. Bu yıl kavun ekenler tarlasından bir tane kavun toplayamadı” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER