Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa’da Muhtarlar Günü Kutlandı

Mustafakemalpaşa’da bu yıl 3.’sü kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Heykel Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Mustafakemalpaşa’da Muhtarlar Günü Kutlandı
Bu haber 19 Ekim 2018 - 15:01 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa’da 19 Ekim Muhtarlar Günü Heykel Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene; Kaymakam Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Böberci, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Gültekin, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte 131 mahalle muhtarı katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Muhtarlar Derneği yönetimi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Günü anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, muhtarlık müessesesinin Türk demokrasi tarihi açısından öneminin büyük olduğunu söyledi.


Kahraman; “19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık müessesesinin, Türk demokrasi tarihi açısından önemi büyük. Zira,Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor.

Dolayısıyla, Halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısında da bir temel oluşturuyor. Muhtarlık müessesesinin kuruluş tarihi olan “19 Ekim” tarihi aynı zamanda ülkemizde 3 yıldan bu yana “Muhtarlar Günü” olarak kutlanıyor.

Yeni-eski tüm muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü kutluyorum. Bu vesile ile ebediyete intikal etmiş muhtarlarımızı da rahmetle anıyorum.” dedi.

19 Ekim Muhtarlar Günü etkinlikleri daha sonra Belediye Düğün Salonu’nda devam etti.

Belediye tarafından muhtarlar onuruna verilen yemekte konuşan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, muhtarların yeri geldiğinde mahalleye kol kanat geren kanaat önderleri olduğunu söyledi.

Kaymakam Mustafa Masatlı ise insanlığın sosyal yaşam sürecindeki en önemli organizasyonlardan birini muhtarlık hizmetlerinin oluşturduğunu dile getirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER