Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa’da Oy Sayımı Tamamladı

Mustafakemalpaşa’da seçmenler kararını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni öngören 18 maddelik Anayasa Değişikliği için siyasiler konuştu, son sözü millet söyledi.

Mustafakemalpaşa’da Oy Sayımı Tamamladı
Bu haber 16 Nisan 2017 - 19:58 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa’da seçmenler kararını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni öngören 18 maddelik Anayasa Değişikliği için siyasiler konuştu, katılımın yüksek olduğu oylamada son sözü millet söyledi. Türkiye için bir dönüm noktası olan halk oylaması sonucunda, resmi olmayan sonuçlara göre; Mustafakemalpaşa’da yüzde 50,35 “hayır”, yüzde 49,65 “evet” çıktı. Oylamaya katılımın ise yüzde 90 olduğu açıklandı.

Referandum heyecanı sona erdi. Yaklaşık 55.5 milyon seçmen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni öngören Anayasa Değişikliği Referandumu için bugün sandık başına gitti, tercihini yaptı. 1 aydır yoğun şekilde devam eden referandum çalışmaları kapsamında Parti liderlerinden, bakanlara milletvekillerine, hukukçulardan STK’lara kadar bir çok kesimden önemli isimleri ağırlayan ve toplam seçmen sayısının 76 bin 882 olduğu Mustafakemalpaşa’da sandığa giden 69 bin 199 seçmen, 262 sandıkta oy kullandı. 68 bin 265 oy geçerli sayılırken 934 oy ise geçersiz sayıldı.

 

MUSTAFAKEMALPAŞA REFERANDUM SONUÇLARI

Mustafakemalpaşa’da oy verme işlemi sabah saat 08.00’da başladı ve 17.00’da sona erdi. Oy verme işleminin tamamlanması ile birlikte açılan sandıklar sonucunda 18 maddelik Anayasa Değişikliği için Mustafakemalpaşa’lı seçmenlerin yüzde 50,35’i “hayır” yönünde oy kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre; Mustafakemalpaşa’da yüzde 50,35 “hayır”, yüzde 49,65 “evet” çıktı.

sonuc1

‘Evet’çiler ne dedi? ‘Hayır’cılar ne dedi?
Referandum sürecinde, AK Parti’nin, daha güçlü bir Türkiye için gerekli olduğunu vurguladığı yeni anayasa maddelerine karşı çıkan partiler ise tek adam rejimi ortaya çıkarabileceğini iddia etti. Kampanyalarda, hayır görüşünü savunan siyasilerin vatandaşlardan destek isterken en sık kullandığı söylemler “Rejim değişikliği olacak”, “Tüm yetkiler tek kişide toplanacak” olurken, değişikliği hazırlayan AK Parti başta olmak üzere evet kanadındaki kesimden ise “Rejim değil sistem değişikliği olacak”, “Anayasa değişikliği ile yönetimde istikrar sağlanacak” denilerek sandıkta evet oyu atılması istendi.

 

56 yılda 7. referandum Öte yandan Türkiye, 1961’den bu yana 7. kez referandum için sandık başına gitti. Güven ve huzur ortamı içerisinde yapılması için gerekli tüm tedbirler alındığı Anayasa Değişikliği Referandumu’nda Mustafakemalpaşa’da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

estref5565

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER