Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşalıların gündemi 8720’den gelen bu SMS oldu!

Mustafakemalpaşa’da herkesin telefonuna 8720’den gelen mesaj günün konusu oldu. Mustafakemalpaşalı vatandaşların cep telefonlarına “Siyasal Araştırma” adıyla 8720 numarasından gelen anket mesajının gerçek mi yoksa para tuzağı mı olduğu sorusu kafaları karıştırıyor.

Mustafakemalpaşalıların gündemi 8720’den gelen bu SMS oldu!
Bu haber 11 Eylül 2018 - 18:07 'de eklendi.

Mustafakemalpaşalı vatandaşların büyük bölümüne Siyasal Araştırma B001 koduyla ve 8720 numarası tarafından bir mesaj gönderildi. Mustafakemalpaşalıların cep telefonuna 8720 servis numarasından gelen bir mesaj kentin birinci gündemi oldu. Mesajda ” Mustafakemalpaşa İlçe Belediye Başkanı’nı başarılı buluyormusunuz ?” şeklinde soru soruldu.

Öğleden sonra gelen ve büyük merak uyandıran mesaj da ” Mustafakemalpaşa İlçe Belediye Başkanı’nı başarılı buluyormusunuz ? BU MESAJI SAAT 19:00’A KADAR ÜCRETSİZ CEVAPLAYARAK ANKETE KATILABİLİRSİNİZ. SİYASAL ARAŞTIRMA B001” ifadeleri yer aldı. Gelinen süreçte, vatandaşlar bahse konu anketin kim veya hangi kurum tarafından yaptırıldığını merak ediyor.

SMS SAHTE OLABİLİR

mkphaber.com olarak yaptığımız araştırmalarda bu mesajın daha önce birçok ilde hem milletvekilliği için hemde yakın zamanda yine belediye başkanları için atıldığını saptadık.

Çeşitli kaynakların 8720 numarasından gelen mesajların hiçbir parti ile ilgisi olmadığı, şirketlerin para tuzağı olduğu iddiası akıllara “dolandırıcılık mı yapılıyor?” sorusunu getirdi.

Mesajın sonundaki B001 kodu ise “Türk Telekom İletişim Hizmetleri A.Ş.”ye ait olduğunu gösteriyor.

Muhtemelen bu yöntemlerle özel sms şirketlerinin para kazandıkları tahmin ediliyor. Gerçek bir anket olup olmadığı merak konusu.. Zira daha önce yapılan gerçek anketlerde sesli çağrı ile ve parti ismi verilerek yapılıyordu. Şimdi ise herkes konuyla ilgili belediyenin cevap vermesini bekliyor.

Aynı numaradan geçtiğimiz mayıs ayında da Sivas, Kahramanmaraş, Erzurum, Düzce gibi illerde yaşayan vatandaşlara milletvekili seçimleriyle ilgili anket sorusu gönderildiği, adı geçen bu illerde basında 8720’den gelen mesajların dolandırıcılık için gönderildiğine dair haberler çıktığı öğrenildi. Türkiye’de belli başlı siyasal araştırma ve kamuoyu araştırma şirketleri bulunuyor ve bu şirketlerin hiçbiri söz konusu mesajı sahiplenmedi. Bilişim uzmanları, vatandaşlara, “Telefonunuza gelen bu tür mesajlara yanıt vermeyin” uyarısında bulundu.

Kişilerin cep telefonlarına gelen mesaj şu şekilde:

Mustafakemalpaşa İlçe Belediye Başkanı’nı başarılı buluyor musunuz? BU MESAJI SAAT 19:00’A KADAR ÜCRETSİZ CEVAPLAYARAK ANKETE KATILABİLİRSİNİZ. SİYASAL ARAŞTIRMA B001

Hangi kod hangi şirket için?
B001 Türk Telekom İletişim Hizmetleri A.Ş.
B002 TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş.
B003 Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER