Mustafakemalpaşa Haber

Mustafakemalpaşa’ya 100 Yıllık Su İhtiyacını Karşılayacak Baraj Müjdesi

Ak Parti Mustafakemalpaşa ilçe başkanı Sadettin Akkoyunlu 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak bir baraj projesinin müjdesini verdi.

Mustafakemalpaşa’ya 100 Yıllık Su İhtiyacını Karşılayacak Baraj Müjdesi
Bu haber 25 Şubat 2017 - 8:27 'de eklendi.
mustafakemalpaşa satılık DAİRE

Ak Parti ilçe Başkanı Sadettin Akkoyunlu “Mustafakemalpaşa’nın 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak ve 1 yıl su kesintisi olması halinde bile bütün ilçenin su ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede bir baraj projesine başlandığının müjdesini vermek istedik.

Daha nice hizmetlerimizin ve devam eden çalışmalarımızın durumu hakkında bilgilendirme yapıyoruz.. Bizlerin yanında olan ve her platformda birlikte çalıştığımız yerel basın mensuplarına teşekkür eder hizmetlerimizi ilçe halkına iletmek her gelişmeden haberdar olmalarını sağladıkları için şükranlarımızı sunarız.”dedi
Ak Parti ilçe Başkanı Sadettin Akkoyunlu kahvaltı sonrasında açıklama yaptı. “İlçemizde bu döneme kadar su yatırımları konusu çok fazla ele alınmadığını görmekteyiz.Bundan önceki siyasilerimiz ve Belediye Başkanlarımızın yaptıklarını taktirle karşılamaktayız fakat ilçemizin nüfusunun artışı , coğrafi yapımızın ve ilçemizin yüzölçümü olarak Bursa İlimizde en büyük ilçe olmamız münasebeti ile yatırımların maliyetinin çok fazla olduğunu bilmekteyiz.

Tabi ki bunlar bütçe meselesidir. Teşkilatımızın uzun süreden beri üzerinde durduğu en önemli konulardan biri insan ihtiyacının ve yapısının en doğal ihtiyacı,yaşama sebebi su alanında yaptığımız bazı çalışmalardır.

Bunları ilçemizde DSİ , Büyükşehir Belediyemizin ve İlçe Belediyemizin yaptığı çalışmalar olarak 3’e ayırmaktayız. DSİ’den ilçemize istediğimiz ve arzuladığımız bir içme suyu baraj projemizdir.Bu projemizin hayata geçirilmesi için Belediye başkanımız,yardımcıları ve ilçe teşkilatımız bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız buda bizleri heyecanlandırmaktadır.

Bunu da sizlerle ve sizlerin aracılığı ile ilçe halkı ile paylaşmak istedim. Baraj çalışmalarımızda 2 bölge belirlemiştik 1.’si Tümbüldek’in üst tarafında bulunan su arıtma tesislerinin olduğu yer.2.’si Sünlük Mahallesine (köyüne) yapmayı düşündüğümüz proje idi.

Bizler bunları DSİ Bölge Müdürlüğüne yaptığımız müracaatlar sonrası yapılan incelemeler sonucunda çalışmalarımızı başlattık. İlçemizin yılda 14,3 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temini amaca yönelik Bursa Mustafakemalpaşa Sünlük Barajı Planlama Mühendislik hizmetleri işi 2017 yatırım programına dahil edildi.

Kara Dere’nin besleyeceği bu baraj 16-17 milyon metreküp su depolayacak yüksekliği 45 mt olacak.Bu değerler ilk inceleme sonucunda belirlenmiştir. Zemin ve kaya yapısı su tutmaya uygun bulunmuştur.Bu projenin de Ankara’da takibini yakından yapmaktayız.

Büyükşehir Belediyemizin de (BUSKİ) yatırımları hızla devam etmektedir. Bunlarda İlçemizin Atık su Arıtma Tesisinin devam etmekte olduğunu (14 milyonluk bir yatırım) bilmekteyiz.Yağmur suyu hattı çalışmalarımız Fevzidede Mahallesinde devam etmektedir.

Doğanalan Mahallesinde 1000 tonluk su deposunun bittiğini Kosova, Dallıca Mahallelerindeki 1000 tonluk su deposu inşaatının devam ettiği, Eski Kızılelma Mahallesi 500 tonluk su deposu Merkez Selimiye Mahallesi 10 bin tonluk İlçemizde Su kesildiğinde 2-3 günlük su ihtiyacını karşılayacak su deposunun temel kazı işi devam etmektedir.

Burasının bitiminde Lalaşahin Mahallesine 5000 tonluk su deposu inşaatı hemen başlayacaktır ve ilçemizin çeşitli yerlerinde su deposu inşaatları le çevre düzenleme çalışmaları devam edecektir. Tatkavaklı Mahalesinde 4, Killik Mahallesinde 1,Karaoğlan Mahallesinde 1 adet olmak kaydıyla derin kuyu sondaj çalışması yapılarak faaliyete geçirilmiştir.

İçme suyu şebeke (isale) hatları devam eden ve tamamlanan mahalle tesisatı tahmini 100bin mt civarındadır.

Bütün mahallelerimizdeki su depolarının standartlara uygun olması bakımından klor dozaj pompaları takılmıştır ve bunların kontrolleri devamlı yapılmaktadır. Camandar, Killik, Alaseyit, Orhaniye, Demirdere, Dorak,Şapçı Mahallelerimizde kanalizasyon şebekeleri ve bitmiş ve diğer mahallelerimizin planlamaları yapılmaktadır.

İlçe Merkezimizin de bu yaz başında su şebekesinin yenilenmesi ve kanalizasyon çalışmalarının başlayacağını bilmekteyiz.Bunların yapımında bizlerden desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep ALTEPE’ye İlçe halkımız adına sonsuz şükranlarımızı sunarız. Hizmetlerimiz İlçemizde hızla devam edecektir.”dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER