Mustafakemalpaşa Haber

O gazetenin haberi ilçede gündem oldu!

O gazetenin haberi ilçede gündem oldu!
Bu haber 03 Ekim 2017 - 20:32 'de eklendi.

Bursa’da yayın yapan Şehir Medya Gazetesi ilçede bomba etkisi yaratan haberini manşetten okuyucularına duyurdu. Haber yayınlandıktan sonra Mustafakemalpaşa’da en çok konuşulan konu oldu. Gazetenin 30 eylül tarihinde yayınlanan haberinde çarpıcı iddialar yer alıyor.

“Şehir Medya Gazetesi” haberi şöyle;

KURTULAN BU İŞTEN KURTULUR MU?

Mustafakemalpaşa’da kaçak olarak yapılan düğün salonlarına belediyenin işletme ruhsatı verdiği, elektrik ve su bağlandığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 2 kez yıkım kararı verilmesine rağmen Mustafakemalpaşa Belediyesi bu kararları 3 yıldır uygulamıyor.

Mustafakemalpaşa’da ortaya çıkan imar skandalı ilçeyi karıştırdı. Şehrin orta yerinde kaçak olarak yapılan binalar düğün salonu olarak işletilirken, Sadi Kurtulan yönetimindeki belediyenin bu duruma yıllardır göz yumduğu ortaya çıktı. AK Parti’de de büyük sıkıntıya yol açan gelişmelerin ardından Eylül ayı meclis toplantısı AK Parti’li üyeler tarafından boykot edildi.

KAÇAK YAPIYA İŞLETME RUHSATI

Mustafakemalpaşa’da yıllardır faaliyet gösteren düğün salonlarıyla ilgili yapılan bir şikâyet üzerine, bu binaların imara aykırı yapıldığı ortaya çıktı. Birinci sınıf tarım arazisinin üzerine ruhsatsız olarak inşa edildiği anlaşıldı. Durumu daha vahim hale getiren gelişme ise belediyenin bu binalara işletme ruhsatı verdiğini ortaya çıkmasıyla yaşandı. Skandalın patlak verdiği bölgedeki ruhsatsız olarak faaliyet gösteren Açelya ve Süngü Düğün Salonlarında Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan onlarca nikâh kıydı.

YIKIM KARARI SÜMEN ALTI YAPILMIŞ

Skandallar bununla da bitmedi. 125 ada 92 No’lu parselde yer alan düğün salonu için, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2014 yılında aldığı yıkım kararını Mustafakemalpaşa Belediyesi’ne gönderdiği ancak kararın uygulanmadığı bildirilirken, müdürlüğün işlemin yapılmaması nedeniyle 2015 yılında yıkım için yeniden yazı yazarak belediyeyi uyardığı ortaya çıktı. Ancak bu yazının da Mustafakemalpaşa Belediyesi’nde sümen altı edilerek uygulanmadığı bildirildi.

İMAR MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN UYGULAMADI?

Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen yıkım kararlarıyla ilgili yazıyı sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Dadak’ın, İmar Müdürlüğü’ne havale ettiği ve İmar Müdürü’nün de işlemin yapılması için personele sevk ettiği görülüyor. Ancak buradan sonra evrak işleme konulmuyor. Takip edilmiyor ve adeta sümen altı ediliyor. İşlemin uygulanmamasıyla birlikte işletmecilere oldukça büyük bir rant sağlanıyor. Bu rant işletmecilere neden sağlanıyor ve neden kamu kurumu görevini yapmıyor soruları ise şimdilik cevapsız.

ARAZİ ESKİ SAHİBİ: “DEVLET ELİ İLE DOLANDIRILDIM”

125 Ada, 92 parseldeki imara kapalı yaklaşık 7,5 dönüm yerin eski sahibi Serhat Çağatay, arazinin kendisinden yol geçeceği söylenerek alındığın öne sürdü. Çağatay, ”Söz konusu yerde plastik geri dönüşüm işletmeciliği yapıyordum. On bir yıl önce belediyeden bir yazı geldi. 3194 sayılı İmar Yasası’na göre 18. Madde uygulanacak, buradan yol geçecek, 15 gün içinde işletmeni boşalt. Aksi halde tarafınıza ödeme yapılmadan biz boşaltacağız denildi. Tabi ki çok şaşırdık. Başvurduğumuz tüm kapılar yüzümüze kapandı. Belediyenin olağanüstü baskıları üzerine 6 milyarlık yerimizi apar-topar boşaltarak 300 milyona satmak zorunda kaldık. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Adeta devlet eliyle dolandırıldık. Rezalet denilebilecek dolandırıcılık tavan yaparken, üzerimizde inanılmaz baskılar kuruldu. Satmak zorunda bırakıldığım arsamdan ne yol geçti, ne de 18. Madde uygulandı. Hatta buraları daha da büyüdü. İmara kapalı olan buralara kaçak düğün salonları dikildi. İşletme ruhsatları verildi. Su aboneliği yapıldı. Elektrik bağlandı. Kaçak inşaatlara yıkım kararı çıkmasına rağmen uygulanmadı. Kısaca Belediye benim yerlerimin üzerinden başkalarını bilinçli bir şekilde katmerleştirerek zenginleştirdi.”

AK PARTİ GRUBU MECLİSİ BOYKOT ETTİ

Skandalın gündeme bomba gibi düşmesinin ardından AK Parti Meclis Grubu’nda da büyük sıkıntıya yol açarken, AK Parti grubu eylül ayı meclis toplantısını boykot ederek katılmadı. Şimdi gözler Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan’a çevrildi. Kamuoyunda büyük tepkiye yol açan bu skandalla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

KAYNAK ŞEHİRMEDYA www.sehirmedya.com/bursa-bolge/kurtulan-bu-isten-kurtulur-mu-kurtulan-bu-isten-kurtulur-mu

Bursa Şehir Gazetesi 826. Sayısı

sehirmedyahaberdty

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER