Mustafakemalpaşa Haber

Palyatif bakım merkezi hizmete açıldı

Palyatif bakım merkezi hizmete açıldı
Bu haber 22 Ekim 2015 - 7:19 'de eklendi.

Mustafakemalpaşa İlçe Devlet Hastanesi Bünyesinde Açıldı.
Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet verecek olan 20 yataklı Palyatif Bakım Merkezi açıldı.

İlçe halkının hizmetine sunulan merkezin amacı; Yaşam kalitesini geliştirmek üzere yapılan son yıllardaki çalışmalar özellikle kanser gibi kronik ölümcül hastalığı olanlar ve yaşlı bireylerde yoğunlaşmaktadır.

 

Bireylerin yaşamlarının son dönemlerinde ortaya çıkan gerek hasta gerekse hasta yakınlarının fizyolojik, psikolojik, sosyolojik, ve ekonomik yönden yaşadıkları sıkıntılar yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri bir nebze olsun hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Palyatif bakım merkezleri diğer sağlık branşlarında olduğu gibi hekim, hemşire, psikolog, fizyoterapist, diyetisyen, din görevlisi gibi hizmet gruplarının koordinasyon içinde birlikte çalıştığı birimlerdir. Palyatif bakım merkezlerinde hastaların ihtiyaç duyacağı her türlü muayene tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetleri yanında öz bakımları ile ilgili destek verilmektedir.

 

Palyatif Bakım Hizmetleri aynı zamanda Evde Sağlık Hizmetleri ile eş güdüm içinde yürütülerek hastanın taburculuk sonrası takiplerinin yapılması ve gereksinimlerinin belirlenmesini sağlamaktadır. Palyatif Bakım Merkezimizde Radyoterapi, Kemoterapi, Cerrahi gibi tedavileri tamamlanmış hastalarımız ile yoğun bakım birimlerinde tedavileri tamamlanmış palyatif bakıma ihtiyaç duyan hastalarımıza, yatarak tıbbi bakım verilmektedir.

 

Bu nedenle solunum veya dolaşım durması nedeniyle Yoğun Bakım birimlerinde tedavi edilmesi gereken hastalar bu hastalar dışındadır. Hastalar Palyatif bakım merkezimize refakat edecek yakınlarıyla birlikte kabul edilmektedir. Mustafakemalpaşa İlçe Devlet Hastanemiz bünyesinde kurulmuş olan Palyatif Bakım Merkezimiz hastanemiz 7. Katında hizmete sunulmuştur.

 

 

Açılış töreninde Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Gürol ŞEN, Belediye Başkanı Sadi KURTALAN, Bursa Milletvekili Zekeriya BİRKAN ve İlçe Kaymakamı Mustafa MASATLI konuşma yaptı. Kaymakam Mustafa MASATLI açılış töreninde yaptığı konuşmada; Dünyadaki sağlık hizmetlerindeki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de sağlık hizmetlerinde çok önemli gelişmeler olduğunu, sağlık kuruluşlarımızın fiziksel yapılanmasının yanında, araç-gereç ve personel olarak da önemli bir konuma geldiğini, milletlerin hayat standartlarının göstergesinde yaşlılarına verilen hizmetlerin ve sürdürülebilir sağlık hizmetlerinin belirleyici bir etken olduğunu, bu noktada ülkemizin çok önemli aşamalar katettiğini ifade ettikten sonra, Milletimizin hizmetlerin en iyisine ve kalitelisine layık olduğunu, bu hizmetlerin yapılmasında emeği geçen başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere herkese teşekkür etti.

 

Açılış Törenine; İlçe Kaymakam Mustafa MASATLI, Bursa Milletvekili Zekeriya BİRKAN, Belediye Başkanı Sadi KURTULAN, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail ÜNSAL, Emniyet Müdürü Erol TURAN, İl Sağlık Yöneticileri, Davetliler ve Çalışanlar katıldı.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by