Mustafakemalpaşa Haber

Paşalar’da ıslah projesi

Paşalar’da ıslah projesi
Bu haber 27 Aralık 2015 - 20:34 'de eklendi.

İlçeye bağlı Paşalar mahallesinde bulunan toplam 95 hektarlık bozuk vasıflı meranın, 805 bin liralık harcamayla ıslah edileceği öğrenildi.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek ‘mera ıslah projesi’ protokolü Orman Bölge Müdürlüğü sosyal tesislerinde imzalandı. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun’un katıldığı törende projenin hedefleri açıklandı. İlk olarak ‘mera ıslah projesi’ ile İlçemizin Paşalar Mahallesi sınırlarında bulunan toplam 95 hektarlık bozuk vasıflı mera alanı ıslah edilecek. Bu projeye, Orman Bölge Müdürlüğü 377 bin lira, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise 428 bin lira kaynak ayırdı.
Proje ile mera alanlarında yapılan düzensiz otlatmanın ortadan kaldırılması, mevcut mera alanlarının ıslah edilmesi hedefleniyor. Çelik, “Bizlerin asli görevlerinden bir tanesi kırsaldaki insanların refahını artırmaktır. Orman Bölge Müdürlüğü ile de orman köyleri sınırında görev alanımız çakışıyor. O yüzden iş birliğine giderek beraber hareket ediyoruz. Meraların ıslah edilerek üreticilerimizin ve Türkiye ekonomisinin hizmetine kazandırılması gerekiyor. Bizim görev alanımız dahilinde olmasına rağmen, zaman zaman kaynaklarda sıkıntı olabiliyor. Orman Bölge Müdürlüğümüzün araç, donanım her türlü desteği var. Projede Orman Bölge Müdürlüğü sahanın ihatasını yapacak. Oradaki sahanın temizliğini yapıp ekime hazır hale getirecek. 428 bin liralık kaynak ile biz de bitki tohumu ekimi, gübrelenmesi gibi ıslahla ilgili diğer kültürel işlemleri yapacağız” diye konuştu.
Coşkun ise “Orman teşkilatı olarak iki temel gayemiz var. Bunlardan birincisi ormanları korumak ve iyileştirmek. İkincisi ise orman içinde ve bitişiğinde yaşayan halkımızın kalkındırılmasını sağlamak. Vatandaşlarımızın refah seviyesi yükselirse, ormana olan baskı da azalır. Ormanlarımızı daha iyi koruruz” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by