Mustafakemalpaşa Haber

Polis Amirleri Mağduriyetlerine Çözüm Bekliyor

Rütbe terfisinde, bekleme süresi yönünden hak kaybına uğradıklarını ileri süren B Gurubu Polis Amirleri, basın kuruluşlarına ulaştırdıkları yazılı bir bilgilendirme ile mağduriyetlerinin çözümü için destek istedi.

Polis Amirleri Mağduriyetlerine Çözüm Bekliyor
Bu haber 12 Ekim 2019 - 11:25 'de eklendi.

Rütbe terfisinde, bekleme süresi yönünden hak kaybına uğradıklarını ileri süren B Gurubu Polis Amirleri, basın kuruluşlarına ulaştırdıkları yazılı bir bilgilendirme ile mağduriyetlerinin çözümü için destek istedi.

B Gurubu polis amirleri tarafından gönderilen yazılı bilgilendirmede şu ifadeler kullanıldı.

“27.03.2015 günü resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren medya da iç güvenlik paketi olarak bilinen 6638 sayılı kanunun 22. Maddesi ile 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunun 55. Maddesinde düzenleme yapıldı. Yeni düzenleme ile Polis Akademisinden mezun olan ve Polis Akademisi mezunu sayılan, mesleğe komiser yardımcısı rütbesi ile başlayan A grubu polis amirleri ile polis teşkilatına polis memuru rütbesinde başlamış ve meslek içinde açılan terfi sınavını kazanarak aldığı eğitimin ardından komiser yardımcılığı rütbesine terfi eden B grubu polis amirleri arasında rütbelerde en az bekleme süreleri eşitlendi. A ve B grubu polis amiri ayrımı kaldırılmasına rağmen; yine aynı tarihte yürürlüğe giren 6638 sayılı kanunun 31. maddesi ile 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanuna eklenen geçici 26. Madde ile rütbelerde terfi için en az bekleme süresi 2001 yılında yürürlüğe konulan B grubu polis amiri uygulamasına 27.03.2015 tarihinden önce polis amiri olan teşkilat mensupları açısından devam edilmiştir.

DERİNDEN YARALAMAKTA

Bilgilendirmenin devamında ise yaşanan mağduriyete değinilerek , “Aynı meslek içinde aynı şartlara( eğitim, liyakat, kıdem gibi…) sahip olan insanlar arasında eşit olmayan bir sistemle terfi şartlarının konulması veya var olan adaletsiz terfi sistemine devam edilmesi ve bununda belli bir tarih öncesi ile sınırlandırılması özü gereği disiplin ve hiyerarşi mesleği olan emniyet teşkilatında devletine ve milletine hizmet etme aşkı ile dolu olan FETÖ/PDY ihanet örgütüne bulaşmamış ve devletinin kanun ve nizamları ile hükümet emirlerine göre hareket etmeyi vazife kabul etmiş, yoğun mesaisi içinde istirahat saatleri içinde kendisinden, eşinden, çocuklarından ve sosyal yaşamından fedakarlık göstererek yıllardır ders çalışmış kendi hakkı ile polis amiri olan emniyet teşkilatı mensuplarını üzmekte ve derinden yaralamaktadır”

B Grubu Polis amirlerinin yaptığı yazılı bilgilendirmede bekleme süresi nedeniyle yaşanılan olumsuzluklardan bahsedilerek, “Takdir edersiniz ki disiplin ve hiyerarşi mesleğinde sizden sonra polis amiri olan öğrenim ve liyakat yönünden aranızda hiçbir fark bulunmayan sizden kıdemsiz bir polis amiri sizin mahiyetinizde çalışarak size komiserim /amirim diyerek mesleği sizden öğrenmesine rağmen yıllar içerisinde farklı terfi süreleri öngörülmesinden dolayı sizi rütbe kıdem yönünden geçerek sizin amiriniz veya üstünüz durumuna geçmektedir.

Bu durum disiplin ve hiyerarşi mesleği açısından uygun olmamakla beraber ast-üst arası sevgi ve saygı zincirine zarar verebileceğini düşünmekteyiz. FETÖ/PDY , PKK/KCK gibi hain terör örgütleri ile mücadelede ve ülkemizin güvenlik ve asayişinin sağlanmasında teşkilatımız mensupları arasında hiçbir fark gözetilmeden ve gözetmeden devletimizin ve milletimizin desteği ile topyekun bir mücadele vermekteyiz.

Böyle bir dönemde vatanına ve milletine hizmet etme gayesinde olan eşit öğrenim ve liyakat sahibi insanlar arasında sınıf farkı koymanın bununda belli bir tarih öncesini kapsamasının doğru olmadığı kanısındayız”Son olarak taleplerinden bahseden B Gurubu Polis Amirleri, “Bu nedenlerle 27.03.2015 tarihinde 6638 sayılı yasanın yayınlanması ile yürürlüğe giren 4 yıllık üniversite mezunu polis amirleri arasında rütbe terfi sisteminde eşitler arasında eşit olmayan bir uygulamaya yol açan 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanuna eklenen geçici 26. Maddenin kaldırılması ve bu kanun maddesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte rütbe terfisinde süre yönünden hak ihlaline uğrayan devletine ve milletine bağlı polis amirlerinin hakkının iade edilmesi konusunda çalışmalarda bulunulmasını bekliyoruz”

A GRUBU

En az bekleme süresi

Komiser yardımcısı 4 yıl , Komiser 4 yıl Başkomiser 3 yıl ,Emniyet Amiri 3 yıl , 4. Sınıf Emniyet Müdürü 2 yıl , 3. Sınıf Emniyet Müdürü 2 yıl , 2. Sınıf Emniyet Müdürü 1 yıl 1. Sınıf Emniyet Müdürü Yaş haddi

B GRUBU

En az bekleme süresi

Komiser yardımcısı 6 yıl , Komiser 6 yıl Başkomiser Yaş haddi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER