Mustafakemalpaşa Haber

Rektör Ulcay’dan Mustafakemalpaşa Ve Karacabey Belediye Başkanlarına Üniversite Çağrısı

Rektör Ulcay’dan Mustafakemalpaşa Ve Karacabey Belediye Başkanlarına Üniversite Çağrısı
Bu haber 09 Mayıs 2017 - 11:35 'de eklendi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’dan Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerini kapsayacak yeni bir üniversitenin kurulmasına tam destek geldi. İki ilçe belediye başkanına bu konuda teklifte bulunan Rektör Ulcay, “Karacabey Harası karşısında devletin geniş bir arazisi var. İki ilçeyi kapsayacak yeni bir üniversite kurulması adına çok güzel bir yer. Ben kuruluş aşamasında ve sonrasında elimden gelen tüm desteği vereceğim” şeklinde konuştu.
UÜ Karacabey Meslek Yüksekokulu, Bahar ve Girişimcilik Günleri’nde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerini kapsayan büyük bir üniversite kurulması için belediye başkanlarına destek vereceğini söyledi. İki ilçe başkanının ortak girişimleri sonucunda Karacabey Harası’nın karşısındaki devlet arazisine üniversite yapabileceklerini söyledi. Rektör Yusuf Ulcay, “İki ilçeyi kapsayacak şekilde Karacabey Harası karşısındaki devlet arazisine güzel bir üniversite kurulabilir. İsterseniz bizim veteriner fakültemizi de içine alabilirsiniz. Nasıl isterseniz o şekilde yapabilirsiniz. Bu üniversiteyi kurmak isterseniz şahsım adına sizlere yardım edeceğimi ve elimden gelen desteği vereceğimi bilmenizi isterim” dedi.

ÜNİVERSİTE İÇİN NE GEREKLİ?

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın, Mustafakemalpaşa ile Karacabey’e ortak üniversite kurulması yönündeki açıklamasının altyapısını oluşturacak bir kanun teklifi Meclis’te var.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, 2016 yılında bölgeye Mustafakemalpaşa Karacabey Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulması için kanun teklifi vermişti.

Yeni bir üniversitenin kurulabilmesi için atılması gereken en önemli adımlardan birisi bu…

Çünkü üniversiteler kanunla kurulabiliyor.

Bunun yolu da Meclis’ten geçiyor.

Bu konuda başta Rektör Ulcay olmak üzere Karacabey ve Mustafakemalpaşa belediye başkanlarıyla birlikte Bursa milletvekillerinin etkin bir lobi faaliyeti yürütmeleri gerekiyor ki…

Böyle bir üniversitenin kurulması için verilmiş veya verilecek başka bir kanun teklifinin Meclis’ten geçmesi sağlansın.

Açıkçası…

Bu o kadar kolay değil.

Zira üniversiteye sahip olmayı bekleyen çok sayıda ilçe var.

O ilçelerden ikisi de Bursa’da…

Gemlik, Türkiye’de hiçbir üniversitede olmayan duruşma salonlu hukuk fakültesine sahip.

İnegöl de hem meslek yüksekokulları hem de fakültesiyle üniversite olmanın hayalini kuran bir ilçe…

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun İnegöl’e İnegöl Üniversitesi, Gemlik’e de Körfez Üniversitesi kurulması yönünde kanun teklifleri de söz konusu…

Top artık sahada…

Ulcay’ın fitilini ateşlediği bu düşünce bakalım ne kadar yol alacak?

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER