Mustafakemalpaşa Haber

‘Siyanürle Altın Aranmasına Karşıyız’

‘Siyanürle Altın Aranmasına Karşıyız’
Bu haber 07 Şubat 2018 - 0:07 'de eklendi.

İYİ Parti İlçe Başkanı İhsan Keçeci, yönetim kurulu adına bir açıklama göndererek, Siyanürle Altın aranmasına karşı olduklarını açıkladı.

Mustafakemalpaşa’nın geleceği konusunda net olmalıyız.’ Başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi. Geçtiğimiz haftalarda Kömürcükadı – Şapçı – Akarca ( Tümbüldek turizm bölgesi ) – Bahariye’de siyanürle altın arama faaliyetlerinin çevresel felaketlere yol açacağı, ilçemizin içme suyu havzası ve ormanlık arazinin yok olacağı konusundaki basın açıklamalarım yerel gazetelerde ve sosyal medyada yer almıştı.
Hatta bu basın açıklamalarında Büyükşehir Belediye Başkanını da sarfettiği bir cümle yüzünden eleştirmiştim.
Hafızaları tazelemek gerekirse ; Bursa Büyükşehir belediyesi meclis toplantısında siyanürle altın arama faaliyetlerinin Tümbüldek kaplıca turizm bölgesinin ve orada bulunan büyük ölçekli orman arazisinin yok olacağı ve çevresel felaketle sonuçlanacağı dile getirildiğinde Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş –Ne yapalım o zaman Oylat’a gelsinler diyerek ilçemizi küçümseyici ve önemsemediğini gösteren bir cümle kullanmıştı. Bizde doğal olarak İyi Parti Başkanlığı ve teşkilatı olarak tepki göstermiştik. Bu durum da basın açıklamamda yer almıştı.

 
Geçen hafta bu konuda Ak parti ilçe başkanından da bir basın açıklaması yerel gazetelerde yer aldı. Büyükşehir belediye başkanının –Ne yapalım o zaman Oylat’a gelsinler sözüne karşılık; Ak parti ilçe başkanının –Tümbüldek’te, Oylat’ta bizim, sözü bizim için önemli bir gelişme. Kendisini taktir ve tebrik ediyorum. Ayrıca ilçemiz Mustafakemalpaşa konusunda aynı hassasiyette olmamız olağan bir durum. Fakat siyanürle altın arama faaliyetleri konusunda ne yönde bir tavır sergileyeceklerinin de merak etmiyor değiliz, ve kamuoyu ile neler paylaştıklarını gerçekten merak ediyoruz. Aslında siyasette net olma taraftarı isek direk bu konuda yani siyanürle altın aranması konusunda fikir beyan etmeliyiz düşüncesindeyiz.

 
Anayasamızın 56. maddesinde ‘ çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak, çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görevidir…’ denilmektedir. Bizler vatandaşlık ödevimizi yerine getiriyoruz. Siyanürle altın arama faaliyetleri ve bu madenin işletilmesi sağlığımıza ve çevremize doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz etkiler yapacaktır. Zira doğası temiz, suyu temiz ve ormanı çok olan bir bölge yaşanabilir bir şehir, bir yer olarak adlandırılmaktadır.

 

Mustafakemalpaşa bizlerin ve bizden sonra gelenlerin yani çocuklarımızın gelişmesi büyümesi beslenmesi için köyüyle kentiyle temiz bir yer olmalıdır. Bizler İyi Parti ilçe başkanlığı ve teşkilatı olarak siyanürle altın arama faaliyetlerine karşıyız. Ak parti ilçe başkanından da bu konuda bir açıklama bekliyoruz.
Ayrıca Mustafakemalpaşa da doğan veya Mustafakemalpaşa da doyan vatandaşlarımızdan ricamız siyanürle altın aranması konusunu araştırmalarıdır. Altın çıkarıldığı bölgeye bir getiri bırakmayan sadece yabancı şirketleri ve Türkiye’deki taşeronlarını zengin eden bir madendir. Kısacası ekonomik getiri yabancının olur pisliği ve çevresel kirliliği sana, bana, bizlere kalır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by