Mustafakemalpaşa Haber

Slikozis hastalığı nedir? Erken teşhise dikkat!

Slikozis hastalığı son yıllarda ülkemizde çok sık görünmeye başlamıştır. Sinsi bir hastalık türü olan slikozis ölümcül risk taşımaktadır. Slikozis hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Peki, slikozis hastalığının belirtileri nelerdir?

Slikozis hastalığı nedir? Erken teşhise dikkat!
Bu haber 02 Ocak 2018 - 16:51 'de eklendi.

Silisyum maddesinin çok uzun süre solunmasıyla, akciğere silisyum maddesinin gitmesiyle meydana gelen silikozis hastalığı taş ocağı, tünel ve diğer maden işçilerinin silisyum tozlarını uzunca bir süre solumaları sonucu gelişen bir hastalıktır.

Silika veya silisyum dioksit, doğada kristal ve kristal olmayan formda bulunan bir mineraldir. Kum, kumtaşı, şist ve granitte bulunur. Kristal silika içeren materyalleri delme, ezme, kesme, yontma, kırma, bıçkılama (testereyle kesme) ya da cilalama büyük miktarda solunabilir toz ortaya çıkarabilir. Bu toz parçacıklarının boyutu çoğunlukla 10 mikron ya da daha azdır ve gözle görülemez, ama solunduğunda akciğerin en derinlerine kadar nüfuz edebilir. Hastalığın solunum sistemini bozup klinik belirtileri ortaya çıkarması 20 – 30 yıl gibi uzun bir çalışma süresini gerektirmektedir. Fakat bu tozlara yoğun bir biçimde hedef olan işçilerde hastalığın ortaya çıkması için 10 yıl yetmektedir. Hastalık uzun süre belirti vermeksizin sinsice ilerler. Bu türdeki solunabilir kristal silika (Respirable Crystalline Silica – RCS) tozunun kronik inhalasyonu, silikozis veya akciğer kanseri gibi ağır akciğer hastalıklarına yol açabilir. Silikozis ayrıca tüberküloza yakalanma riskini artırabilir.

Silikozis hastalığı riski taşıyan meslekler nelerdir?

İnşaat işçiliği

(Kumlama

Deler çekiç

Kaya delme, kesme, yontma veya cilalama

Tuğla veya fayans kesme ya da bıçkılama

Beton delme, bıçkılama, taşlama ve cilalama

Tünel açma

Yıkım

Asfalt frezeleme

Gömme derleme)

Taş tezgah yapımı

Diyatomik toprak işleme

Seramik üretimi

Dökümcülük

Döner fırınların ve kupol fırınlarının kaplamaları üzerinde çalışma

Madencilik

Hidrolik kırma

Silikozis hastalığının özellikleri nelerdir?

Sinsi bir solunum hastalığıdır.

Belirtilerini çok uzun zamanlar sonra gösterir.

Akciğerin işlevini tamamen kaybetmesine sebep olur.

Ölümcül bir hastalıktır.

Kesin olarak tedavisi bulunmamaktadır.

Silikozis hastalığının belirtileri nelerdir?

Çok hızlı nefes alıp verilmesi

Şiddetli ve sık öksürük hali

Göğüs ağrılarının meydana gelmesi

Nefes darlığı

Vücudun bazı yerlerinde meydana gelen morarmalar

Öksürürken ağızdan kan gelmesi durumu

Slikozis hastalığı nasıl tedavi edilir?

Slikozis hastalığının kesin tedavisi bulunamamaktadır. Ancak erken teşhiş oldukça önemlidir. Hastalığın ilerlemesini engeller. Silikozis hastalığı taşıdığı tehlikeli riskleri nedeniyle ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Bu nedenle özellikle silisyum maddelerinin yoğun olarak bulunduğu ortamlarda çalışan bireylerin bu zararlı maddelerden korunmaları gerekmekte ve bununla birlikte silikozis hastalığının ilk belirtisi görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulmalı ve şikayetler doktora aktarılmalıdır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by