Mustafakemalpaşa Haber

Turizm potansiyeli iş birliği ile artacak

Turizm potansiyeli iş birliği ile artacak
Bu haber 27 Aralık 2015 - 20:40 'de eklendi.

Turizm potansiyeli iş birliği ile artacak

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, termal ve doğa turizminin gelişimi için yerel yönetimlerle birlikte özel sektörü ve yatırımcıyı da içine alan güçlü bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Başkan Sadi Kurtulan, 2. Bursa Turizm Zirvesi ve Sergisi kapsamında düzenlenen ‘Sağlık Turizminde Yerel Yönetimlerin Yeri ve Önemi’ temalı sempozyumda, Mustafakemalpaşa’nın jeotermal sağlık ve doğa turizmi potansiyeli hakkında bilgiler verdi.
Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, BTSO, Uludağ Üniversitesi, TÜRSAB, GÜMTOB ve BURO işbirliği ile yapılan 2. Bursa Turizm Zirvesi-4. Bursa Turizm Sempozyumu, Skal Bursa Turizm Derneği’nin ev sahipliğinde 18-19 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi.
Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki sempozyumda konuşan Başkan Sadi Kurtulan, Tümbüldek Kaplıcaları ve Suuçtu Şelalesi’ne sahip olan Mustafakemalpaşa’nın termal sular bakımından değerlendirilmesi gereken zengin kaynaklara sahip olduğunu söyledi. ‘Özel sektör ile işbirliği şart’
Başkan Kurtulan; ” Çağdaş kent yönetiminde ve kalkınmasında sadece kamu gücünü ve imkanlarını kullanmak artık yeterli değil. Dünya örnekleri yerel yönetimlerin özel sektörü ve yatırımcıyı da işin içine çektiği, işbirliği yoluyla kent kalkınmasını sağladığı ve dünya çapında projeler ürettiği sayısız örneklerle dolu. Biz bu ortak kalkınma imkanını sağlamak amacındayız. Sahip olduğumuz kültürel ve tarihi değerleri gelecek kuşaklara aktarmak, doğru bir şekilde anlatmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla markalarımıza sahip çıkıyoruz.
Bunun için yerel düzeyde attığımız güçlü adımlar var. Tümbüldek Kaplıcalar Bölgesi’nin yıllar sonra yapılan restorasyonu, her yönüyle halkın kullanıma açılması, satın alımlar yoluyla yeni yaşam alanları oluşturulması ve marka tescilinin gerçekleştirilmesi dışında Suuçtu Tabiat Parkı’nın belediyeye devredilmesiyle doğa sporlarına açılması, Suuçtu Şelalesi Hizmet Birimleri Uygulama Projesi’nin Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nde oy birliği ile kabul edilmesi bu güçlü adımların başını çekiyor.
Yerel yönetim-özel sektör işbirliği modeli, günümüzde yeni belediyeciliğin adıdır. Biz bu işbirliğine her platformda hazırız. Turizm alanında yeni yatırımcıkları Mustafakemalpaşa’da görmek istiyoruz” dedi. ‘Tümbüldek ve Suuçtu’nun değeri anlaşılıyor’
Başkan Sadi Kurtulan, oturumda yaptığı sunumda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından termal turizm bölgesi ilan edilen Tümbüldek Kaplıcaları’nın şifalı su kaynaklarıyla sağlık turizmi için cazibe merkezi olduğunu belirtti.
Başkan Kurtulan, Suuçtu Şelalesi ve Tabiat Parkı’nın da doğa turizmi için güçlü bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek; ” Mustafakemalpaşa; rafting, kano, yamaç paraşütü, resmi onaylı doğa yürüyüşü ve rotasız keşif parkurları, dağ bisiklet yarış parkurları, çadır kampı, şelale ve mağaraları ile Türkiye’nin ilk ve tek Downhill (bisikletle dağdan iniş) parkuruna sahip olmasına bağlı önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by