Mustafakemalpaşa Haber

Türk Dünyası’nın kalbi Mustafakemalpaşada attı

Türk Dünyası’nın kalbi Mustafakemalpaşada attı
Bu haber 10 Mayıs 2016 - 17:41 'de eklendi.
mustafakemalpaşa satılık DAİRE

Bu yıl 2.’si düzenlenen Türk Dünyası Kültür Basın ve Spor Şöleni, Belediyenin ve Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği’nin ev sahipliğinde Mustafakemalpaşa ilçesinde gerçekleştirildi.

Uluslararası kültür organizasyonlarıyla dünya barışına katkılar sunarak yeni dostluklar kurulmasına öncülük eden Mustafakemalpaşa Belediyesi, bu kez Türk Dünyası’nı ağırladı.
Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen 2. Türk Dünyası Kültür Basın ve Spor Şöleni, 16 ülkenin katıldığı renkli etkinliklerle kutlandı. “Mehterli yürüyüş” Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşayan Türk çocuklarının ve gençlerinin tanışması, ileriye dönük dostlukların kurulması amacıyla gerçekleştirilen şölene; Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Genel Başkanı Ahmet Tüzün, Türkistanlılar Derneği Başkanı Ekber Yassa, Batı Trakyalılar Başkanı Özkan Hüseyin, Afganistan Türkleri Başkanı Mustafa Kemal Mahdum, Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanı Prof.Dr. İbrahim Öztek, Gagavuzya Temsilcisi Güllü Karanfil, Azerbaycan Temsilcisi Ağası Hun, Kuzey Irak Kerkük Temsilcisi Isam Abdukadir, belediye meclis üyeleri, daire amirleri ve çok sayı davetli katıldı.

 
Türkiye, Kırgızistan, Doğu Türkistan , Kazakistan, Batı Trakya, Bulgaristan, Kırım, Afganistan, Özbekistan, Makedonya, Kosova, Romanya, Gagavuzya, Azerbaycan, Moğolistan ve Kafkas ülkelerinin katıldığı şölen, Mustafakemalpaşa Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.
Şeyh Müftü Türbesi’nde yapılan ‘birlik’ duasının ardından Belediye Düğün Salonu’nda Türk Dünyası’nda İşbirliği ve Türk Dünyası’nda Basın ve İletişim konulu konferanslar verildi. “Kardeşlik vurgusu” Konferansta konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, ‘Dilde, Fikirde, İşte Birlik’ temasıyla yapılan şölene ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu söyledi.
Başkan Kurtulan; ” Sınırların artık haritalarda kaldığı bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye, soydaşlarıyla ile artık her alanda buluşuyor. Yeter ki kafamızdaki önyargıları, başkalarının bize empoze ettiği ayrılık fikirlerini kaldıralım. Güzellikleri paylaşmak için bir aradayız. Kültür köklerimize ait tüm birikimleri geleceğe taşımak için el ele verelim. Devletimizin ve hükümetimizin bir çok organizasyonuyla bu işler yapılıyor. Mustafakemalpaşa Belediyesi de Türk Dünyası ile ekonomiden kültüre, spordan turizme kadar her platformda artan işbirliğine bu şölenle katkı sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizle kalıcı dostluklar kurarak, bunu işbirliğine dönüştürme gayreti içinde olacağız” dedi. Kaymakam Mustafa Masatlı’da konuşmasında Türkiye’nin dünya coğrafyasında yaşayan Türklere anavatanlık yaptığını belirtti.

Kaymakam Masatlı; ” Cumhuriyetimiz tüm Türklere kucak açan bir devlettir. Hedeflerimiz ortak oldukça, değerlerimizi yaşattıkça birliğimiz sürecek. Milletimizin gönlü herkese açıktır” dedi. Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Genel Başkanı Ahmet Tüzün ise Türk Dünyası’ndaki işbirliklerinin ancak güçlü bir iletişim ağıyla sağlanabileceğini kaydetti. Konferansta söz alan misafir ülke temsilcileri ise bu tür organizasyonlarla ülkeler arasındaki yakınlaşmaların daha da artacağı ve kardeşlik bilincinin geleceğe taşınacağı görüşünün dile getirdi.
Renkli şölene büyük ilgi Konferansın ardından Adnan Menderes Meydanı’nda Türk Dünyası’na özel kültürel ve sportif aktiviteler gerçekleştirildi.
Gün boyu süren etkinliklerde; aba, kuşak, bilek ve ağaç güreşleri ile okçuluk müsabakaları yapılırken Türk kültürüne ait zeka ve strateji oyunu mangala yarışmaları da büyük ilgi gördü.
Katılımcı ülkelerin yöresel giysilerini sergilediği renkli şölende folklor gösterileri sahnelendi.
Şölene renk katan TRT sanatçısı Bünyamin Aksungur ve Doğu Türkistanlı sanatçı Melike Nevruz’da verdikleri konserle Türk ezgilerini Mustafakemalpaşalılarla buluşturdu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER