Mustafakemalpaşa Haber

Vatandaş uygulamadan memnun

Vatandaş uygulamadan memnun
Bu haber 19 Mart 2016 - 17:36 'de eklendi.

İlçede bir süredir park yasağının uygulanması ve at arabalarının trafikten kaldırılması vatandaşı memnun etti.

Yaklaşık 1 ay önce düzenlenen ve ilçede yaşanan sorunların masaya yatırıldığı istişare toplantısında alınan kararla birlikte trafik sorununa çözüm bulunmuştu. Bursa ve Balıkesir caddelerinde tam hafta uygulanmaya başlanan park yasağı ile, at arabalarının trafikten kaldırılmasına ilişkin uygulama vatandaştan tam not aldı. Çok sayıda vatandaş, her iki caddede yaşanan trafik sıkışıklığı ve at arabalarının sekteye uğrattığı trafik akışının bu uygulamalarla birlikte normale döndüğünü ve uygulamadan son derece memnun olduklarını söyledi. Uygulama kapsamında, Tahıl Meydanındaki At Arabaları kaldırılarak, trafiğe çıkmaları önlendi, diğer at arabası sahiplerinin ise gündüz saatlerinde şehir içine girmemesi sağlandı. Çöp kamyonlarının gündüz çöp toplamaması, acil durumlarda çöp taksilerin devreye girmesi sağlandı. Saat meydanından, tahıl meydanına kadar iki taraflı, Öğretmen evinden saat meydanına kadar tek taraflı, Saat meydanından hastaneye kadar tek taraflı, saat meydanından, ziraat bankası ve postahaneye kadar ise çift taraflı park yasağı uygulanıyor.

 
Uygulama ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen İlçe Emniyet Müdürü Erol Turan, uygulama ile ilgili olarak geri dönüşlerin çok olumlu olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi. ‘Mustafakemalpaşa Kaymakamlığı, Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşlarınca yapılan toplantı neticesinde ilçede artan trafik yoğunluğunun giderilmesine yönelik bir takım çözümler uygulamaya konuldu. 5 yıl önce ilçede trafiğe kayıtlı 12 bin araç vardı. Şu an ilçede trafiğe kayıtlı 34 bin araç bulunuyor.

 

5 yıl sonra kaç araç olacağını ise herkesin düşünmesi lazım. Özellikle bazı saatlerde ve bazı bölgelerde trafik yoğunluğu iyice artıyor. Bu yoğunluğu giderebilmek için kısa vadede neler yapılabileceği tartışılarak, zaten mevcut olan park yasaklarının uygulanması, trafiği yavaşlatan ve aksatan at arabalarının kaldırılması, at arabasıyla hurda toplayanların belirli saatlerde trafiğe çıkmasının engellenmesi, çöp kamyonlarının gündüz saatlerinde çöp toplamaması gibi uygulamalar hayata geçirildi. Yıllardır süregelen alışkanlıklardan kolay vazgeçilemiyor fakat, gerek memur arkadaşlarımızın özverili çalışmaları, gerek siyasi ve sivil toplum yöneticilerinin kararlı duruşları, gerekse vatandaşlarımızın duyarlılığı sayesinde alınan kararlar başarıyla uygulanmaya konuldu. Vatandaşlarımız ve sürücülerimizden olumlu geri dönüşler gelmeye başladı. Bizlerde uygulamanın olumlu olduğunu tespit ettik ve kararlı bir şekilde uygulamayı sürdüreceğiz. Ben İlçe Emniyet Müdürü olarak, karara uyan ve alınan kararların uygulanmasında bizlere yardımcı olan, vatandaşlarımıza, sürücülerimize, at arabası sahiplerine, Belediyemize, Siyasi ve Sivil toplum kuruluşlarına ve kararların uygulanmasında özveriyle çalışan memur arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlçe trafiğini rahatlatan bu uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz.’ Dedi.

 
Öte yandan ilçe halkından da uygulamaya yönelik olumlu görüşler geliyor. İşte vatandaşların uygulamayla ilgili görüşleri; Samet Ulutaş, (İş yeri sahibi): “İlçemizde giderek artan araç sayısını göz önüne aldığımızda ciddi bir sorun yaşanmaya başlamıştı. Her iki uygulama benim gördüğüm kadarıyla bu caddelerde trafiği oldukça rahatlattı.” Altan Oruçlular, (İş yeri sahibi) : “Uygulamayı son derece olumlu buluyorum. Özellikle de at arabalarının trafikten kaldırılması konusu senelerdir gündemde olan ancak hayata geçirilmeyen bir konuydu. İlçemizin zaten iki tane işlek caddesi var, at arabaları bu caddelerde dolaştıkça büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Şimdi her iki caddede eskiye oranla çok daha akıcı bir hale geldi.” Çiğdem Önal, (Muhasebeci) : İlçemiz günden güne gelişen bir ilçe. Bu durumda ilçedeki araç sayısının da arttığını görüyoruz. Yapılan uygulamalar çok güzel. At arabalarının yarattığı koku ve sıkışıklık sona erdi. Ancak vatandaşlar, araçların park etmesi konusunda aynı rahatlığı Perşembe günleri de yaşamak istiyor. Umuyorum bu konuda da bir çözüm bulunur. Emin Türker, (İşletmeci) : İşimiz gereği sürekli trafikteyiz, At arabalarının kaldırılmasıyla birlikte ciddi bir rahatlama olduğunu ve trafik akışının düzene girdiğini söyleyebiliriz. Diğer taraftan belirli günlerde olan park yasağı uygulaması artık 7 gün oldu. İlçe halkı bu duruma zamanla alışacaktır. Otopark konusunda da bir şeyler yapılırsa ana caddeler üzerindeki park konusu tamamen ortadan kalkacaktır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by