Mustafakemalpaşa Haber

Yeni Trend “Yasaksız Diyet”

Yeni Trend “Yasaksız Diyet”
Bu haber 16 Ekim 2015 - 18:09 'de eklendi.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yeni Trendi “Yasaksız Diyet”

Sağlıklı beslenme konusunda uyguladığı ‘Yasaksız Diyet’ ile dikkat çeken Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur, “Yıllarca bizlere empoze edilen genel diyetler bu duruma yol açtı” dedi.

 

Obezite tehlikesinin her geçen gün büyüdüğü ülkemizde yanlış yapılan diyetler başka sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 15 yaş üstü bireylerin yüzde 19,9 ‘u obez, yüzde 37 ‘sinin fazla kilolu olduğu tespit edildi. Durum böyle olunca her geçen gün çeşitli zayıflama yöntemleriyle karşılaşabiliyoruz. Sağlıklı beslenme konusunda uyguladığı Yasaksız Diyet ile dikkat çeken Diyetisyen Burcu Yıldız Uğur, ” yıllarca bizlere empoze edilen genel diyetler bu duruma yol açtı” dedi.

 

“HER BİREYİN DİYETİ KENDİNE ÖZEL”

 

Google’ da diyet yazdıldığında 7 milyona yakın zayıflama yöntemi çıktığını belirten Burcu Yıldız Uğur “Gazete, dergi ve internette hemen hemen hergün yaş, cinsiyet, kişi ayrımı gözetmeksizin yazılan onlarca diyetler yayımlanıyor. Madem binlerce yöntem ve çözüm var neden obezite hala artıyor? Çünkü beslenmede herkes için geçerli olabilecek tek bir altın yol maalesef yok. Her bireyin beslenme çözümü kendisine özeldir. Nasıl herkesin parmak izi birbirinden farklı ise, metabolizma ve yaşam şekilleri de birbirinden farklılık gösterir” dedi.

 

“DİYET YAPMAK İÇİN VAZ GEÇMEYE GEREK YOK”

 

Diyet yaptığın düşünen insanların, uzun süreli sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek kilo vermeye çalışan insanlara oranla daha az kilo verdiğini altını çizen Uğur, “Kendisini diyet yapmak konusunda zorunlu hisseden bireyler bir noktadan sonra motivasyon kaybına uğruyor ve kilo veremediği gibi nasıl olsa bozdum diyerek dahada kilo alıyor .Diyet yapmak demek mutlaka bir şeylerden vazgeçmek değildir. Yasaksız diyetin bu kadar başarılı olmasısın temel sebebi bir şeyler vazgeçmek zorunda değilim bilincinin olmasıdır. Biz insanlar bir şeye sahip olamadığımızda onu daha çok isteriz, ve bu dürtü kilo vermek için gösterdiğiniz çabaları doğrudan sabote eder” dedi.

 

DİYETTEN SONRA NEDEN KİLO ALINIR?

 

Günümüzde fazla kilosu olsun olmasın herkes diyet yaptığını vurgulayan Uğur, “İnsanlarımız az kalorili yiyecekler tüketerek zayıflamaya çalışıyor ama buna rağmen obezite sorunu gün geçtikçe hızla yayılmaya devam ediyor. Genel olarak insanlar bu şekilde bazı yiyeceklerden bir süreliğine kesin olarak vazgeçer ve biraz kilo verirler ama genelde kiloyu daha az kalori aldıkları için verirler. Yasak bitip vazgeçtikleri yiyecek tekrar hayatlarına girdiğinde verdikleri kiloyu koruyamazlar ve tekrar almaya başlarlar. Uygulanan bütün bu hatalı zayıflama yöntemleri, kişilerin yaşam kalitelerini düşürerek, yeni sağlık sorunlarıyla karşılaşmalarına neden oluyor. Fakat sonsuza kadar bağlı kalacağınız doğru bir sağlıklı beslenme şekli ile sağlıklı bir şekilde kilonuzu verip uzun süre formunuzu koruyabilirsiniz” dediİnsanların doğru beslenmeyi ve kilolarından kurtulmayı kendilerine verilmiş bir ödev gibi algılamamaları gerektiğine değinen Uğur, “Bazı yiyecekleri ya da buğdayı, gluteni, karbonhidratları, şekeri ve süt ürünlerini kestiğinizde kesin sonuçlar alacağınızı söyleyen sıkı bir diyet planı okuduğunuzda mutsuz olursunuz, çoğu insan da kilo vermek için sevdiği yiyecekler de dahil olmak üzere belli başlı besinlerden vazgeçmek gerektiğini düşünür ve karamsarlığa kapılır. Ama doğru beslenme alışkanlığında sizin sevdiğiniz tüm yiyeceklere yer olmalı.

 

“YASAK YOK ÖLÇÜ VAR”

 

Meslek hayatının ilk gününden itibaren ‘diyette yasak yoktur, ölçü vardır’ mottosu ile devam ettiğine değinen Uğur, ” Her şeyi aşırıya kaçmadan, ölçülü yiyin. Bir de unutmayın ki kilo verme programında mükemmelliğe yer yoktur. Başarılı bir şekilde kilo veren hiç kimse amacına ulaşırken her şeyi eksiksiz yerine getirmiş değildir. Hepimiz daha önce günün herhangi bir öğününde hatta belki de günün tamamında kötü bir yemek seçimi yapmışızdır. Hepimizin spor programımızı aksattığımız, önceden hazırladığımız sağlıklı öğle yemeğimizi evde unuttuğumuz ya da evde diyetimize uygun bir yemek pişirmek için fazlasıyla meşgul olduğumuz anlar olmuştur. Fakat asıl önemli olan iyi bir şekilde toparlanmak, hatalarından dolayı kendini affetmek, onlardan ders almak ve doğru yolda ilerlemeye devam etmektir” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
1
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz.
Powered by